Chryzopras, jeden z méně známých drahých kamenů, si získal pověst svým jedinečným odstínem zelené, který mnozí přirovnávají k jarním loukám či svěží lesní zeleni. Tento kámen je zvláštní nejen svou barvou, ale i tím, jak ho příroda formuje. Pokud chcete mít jistotu, že ve své ruce držíte pravý chryzopras, existuje několik metod, jak to ověřit.
Pravý chryzopras se pozná podle jedinečné zelené barvy, která přechází od světlé až po sytě smaragdovou, a jeho mírné průsvitnosti, kterou lze vidět proti světlu.
Barva a průsvitnost
Jednou z prvních věcí, které na chryzoprasu upoutají pozornost, je jeho charakteristická zelená barva. Ta bývá způsobena přítomností niklu. Pravý chryzopras se pyšní škálou odstínů od světle jablečné zeleně až po sytou smaragdovou, ale vždy si zachovává jemnou, měkkou barevnou hloubku. Důležité je, že kámen by měl být částečně průsvitný. Když ho podržíte proti světlu, neměl by být zcela neprůhledný, ale měl by skrze něj procházet mírný záblesk. Napodobeniny bývají buď příliš tmavé, nebo naopak příliš světlé a postrádají tu specifickou "vnitřní záři." Pokud kámen působí nepřirozeně sytě, zejména pokud má neonově zelený nádech, bývá to známka syntetické úpravy nebo barvení.
Tvrdost a odolnost
Chryzopras je jedním z drahokamů, které jsou na Mohsově stupnici tvrdosti hodnoceny mezi 6 a 7. To znamená, že není tak tvrdý jako safír nebo diamant, ale rozhodně není křehký jako třeba opál. Pravý chryzopras odolává běžnému poškrábání, avšak pokud byste ho chtěli otestovat, měly byste být opatrný – i přesto, že je relativně odolný, zbytečné mechanické zásahy se nedoporučují. Napodobeniny, zejména ty vyrobené z plastů nebo skla, bývají měkčí a snadno se poškrábou i při mírnějším kontaktu s ostrým předmětem.
Struktury a inkluze
Při bližším pohledu na povrch chryzoprasu můžeteš pozorovat jemné inkluze, tedy nečistoty nebo malé vzduchové bublinky, které se v kameni nacházejí. Tyto drobné defekty jsou přirozeným důkazem toho, že kámen vznikl v přírodních podmínkách. Pravý chryzopras obvykle obsahuje drobné, téměř neviditelné žilky nebo skvrnky, které však nijak nenarušují celkový vzhled kamene. Napodobeniny bývají dokonale hladké a bez jakýchkoli viditelných inkluzí, což je důkazem umělého původu.
Cena a původ
Pokud vám někdo nabízí chryzopras za směšně nízkou cenu, je důvod být na pozoru. Pravý chryzopras, zejména ve větších a kvalitnějších kusech, není levný kámen. Cenový rozsah se odvíjí od kvality, velikosti a barvy kamene. Vyhýbejte se nákupům od neověřených prodejců a vždy si zjistěte původ kamene. Nejznámější naleziště pravého chryzoprasu jsou v Austrálii, odkud pocházejí ty nejkvalitnější exempláře. Méně kvalitní kameny pocházejí z dalších oblastí, jako je Polsko nebo Brazílie.
Test UV světlem
Chryzopras, díky niklu, někdy vykazuje slabou fluorescenci pod ultrafialovým (UV) světlem. Když si vezmeš UV lampu a nasvítíš kámen, pravý chryzopras může vydávat mírný nazelenalý nebo žlutavý odlesk. Tento efekt není u všech chryzoprasů zaručen, ale pokud se objeví, jedná se o další známku, že máš co do činění s autentickým minerálem.