Přívěsek křížek ze 14 karátového bílého zlata zdobený zirkony čiré barvy
Zlatý přívěsek kříž, co nese světlo zirkonů a teplou duši granátu

Zlatý přívěsek křížek

Křížek z drahého kovu patří mezi nejstarší a nejznámější symboly lidstva. Lidé nosí zlaté křížky na krku už tisíce let. Křížek spojuje duchovní význam s krásou zlata. Přináší pocit jistoty a víry.

První křížky vznikly už ve starém Egyptě. Měly tvar ankhu, symbolu života. Křesťané začali nosit kříže ve 4. století. Císař Konstantin povolil jejich veřejné nošení. Středověk přinesl zlaté křížky zdobené drahými kameny. Nosili je hlavně šlechtici a církevní hodnostáři. Běžní lidé měli prosté dřevěné křížky. Renesance dala křížkům uměleckou hodnotu. Zlatníci je tvarovali podle nových vzorů. Baroko a rokoko přidaly křížkům zdobnost. Užívaly se křivky, květiny a ornamenty. V 19. století se křížky staly dostupnější. Průmyslová výroba zlata zlevnila jejich cenu. Dnešní doba nabízí tisíce tvarů a stylů. Od jednoduchých křížků po složité umělecké kusy. Každý si může vybrat podle svého vkusu a víry.

Druhy zlatých křížků

  • Latinský kříž má delší svislé rameno. Je to nejběžnější typ křížku. Připomíná ukřižování Ježíše Krista.
  • Řecký kříž má všechna ramena stejně dlouhá. Symbolizuje rovnováhu a harmonii.
  • Keltský kříž spojuje kříž s kruhem. Kruh značí věčnost a spojení s přírodou.
  • Pravoslavný kříž má tři příčky. Horní pro Pilátův nápis, prostřední pro ruce a dolní pro nohy.
  • Jeruzalémský kříž tvoří velký kříž s čtyřmi menšími. Značí pět ran Kristových.
  • Maltézský kříž má osm hrotů. Představuje osm blahoslavenství.
  • Tau kříž vypadá jako písmeno T. Pochází ze Starého zákona.
Zlatý křížek spojuje krásný šperk s hlubokým symbolem. Propojuje staré tradice se současným životem. Nese v sobě duchovní, estetickou i hmotnou hodnotu. Lidé nosí křížky z různých důvodů. Pro některé značí víru v Boha. Pro jiné rodinnou tradici nebo estetickou zálibu. Všem ale přináší pocit spojení s něčím větším.

Zlatý křížek vzniká pečlivou prací zkušených zlatníků. Proces začíná návrhem. Zlatník kreslí tvar a rozměry. Pak vybírá zlato určité ryzosti. Nejčastější ryzosti jsou 14 karátů (585/1000) a 18 karátů (750/1000). Čisté zlato (24 karátů) je pro šperky příliš měkké. Proto se mísí s jinými kovy. Tradiční metoda používá odlévání do forem. Zlatník vytvoří voskový model. Obalí ho sádrou. Po vytvrdnutí sádry vosk vytaví. Do vzniklé dutiny nalije roztavené zlato. Moderní výroba využívá lasery a počítače. CNC stroje vyřezávají přesné tvary. 3D tiskárny tvoří modely pro odlévání. Po odlití zlatník křížek brousí a leští. Odstraňuje nedokonalosti. Některé křížky zdobí rytím nebo kameny. Na závěr dostane křížek puncovní značku.

Symbolika zlatých křížků

Symbolika a význam zlatých křížků

Křížek nosí lidé z mnoha důvodů. Pro věřící symbolizuje víru v Boha. Připomíná oběť Ježíše Krista pro lidstvo. Nosí jej jako důkaz své víry a oddanosti. Někteří lidé vidí v křížku ochranu před zlem. Věří, že křížek odrazí nemoci a neštěstí. Tato víra sahá hluboko do historie lidstva.

Křížek značí také příslušnost k určité skupině. Ukazuje náboženské vyznání a hodnoty. Spojuje lidi stejné víry. V dnešní době nosí křížky i nevěřící lidé. Oceňují jejich krásu a historický význam. Pro mnohé znamená křížek rodinnou tradici nebo dědictví. Zlatý křížek často slouží jako dar k důležitým životním událostem. Rodiče jej dávají dětem ke křtu nebo biřmování. Prarodiče jej odkázují vnoučatům. Uchovává se jako cenná památka po generace.

Jak vybrat zlatý křížek

Při výběru zlatého křížku hraje roli několik hledisek. Záleží na osobním vkusu, rozpočtu a účelu koupě. Velikost křížku by měla odpovídat postavě nositele. Drobným lidem sluší menší křížky. Větší postavy unesou i větší křížky. Styl křížku odráží osobnost majitele. Tradiční lidé volí klasické tvary. Mladí a moderní lidé hledají neobvyklé designy. Umělecké duše ocení ručně dělané kusy.

Ryzost zlata určuje cenu i trvanlivost. Vyšší ryzost znamená vyšší cenu. Ale také větší odolnost proti ztrátě lesku. Povrchová úprava mění vzhled šperku. Leštěné zlato se třpytí. Matné zlato působí decentněji. Vzorované zlato dodává křížku zajímavost. Cena se liší podle hmotnosti, ryzosti a zpracování. Jednoduchý malý křížek z 14karátového zlata stojí méně než velký zdobený z 18karátového zlata.

Zlaté křížky na krk

Péče o zlatý křížek

Zlatý křížek vydrží celý život při správné péči. Zlato samo nekoroduje, ale špína a pot jej zašpiní. Čištění by mělo být šetrné. Stačí jemný mýdlový roztok a měkký kartáček. Po čištění křížek opláchněte a osušte měkkým hadříkem.

Nevystavujte křížek chemikáliím. Chlor v bazénu a chemické čističe poškozují zlato. Před plaváním nebo úklidem jej sundejte. Skladujte křížek odděleně od jiných šperků. Zabrání se tím poškrábání. Nejlepší je látkový sáček nebo krabička s měkkou výstelkou. Pravidelně kontrolujte očko pro zavěšení. Častým nošením se může uvolnit. Když zpozorujete problém, navštivte zlatníka.

Kromě duchovní a estetické hodnoty má zlatý křížek i hodnotu investiční. Zlato patří mezi stabilní komodity. Jeho cena dlouhodobě roste. V dobách ekonomické nejistoty lidé kupují zlato pro jistotu. Zlatý křížek lze v případě potřeby prodat. Výkupní cena závisí hlavně na hmotnosti a ryzosti zlata. Sběratelské nebo historické křížky mají hodnotu vyšší než jen cenu kovu. Záleží na stáří, původu a stavu. Některé staré křížky se prodávají za mnoho tisíc korun. Investiční zlato nepodléhá DPH. Šperky ale ano. Proto čistě jako investice jsou lepší zlaté cihly nebo mince. Křížek má však přidanou hodnotu jako šperk.

I křížky podléhají módním trendům. V různých dobách jsou populární různé styly. Dnešní doba přeje jednoduchosti a minimalismu. Mladí lidé často volí drobné křížky na tenkých řetízcích. Působí decentně a lze je nosit denně. Starší generace dává přednost tradičním větším křížkům.

Módní je kombinování zlata s jinými materiály. Křížky s dřevěnými nebo perleťovými prvky vypadají zajímavě. Oblíbené jsou i křížky s diamanty nebo jinými drahokamy. V poslední době roste zájem o ručně dělané křížky. Lidé oceňují jedinečnost a řemeslné zpracování. Ručně ryté nebo kované křížky mají osobitý charakter.

Křížek jako dar

Zlatý křížek patří mezi významné dary. Dává se při zvláštních životních událostech. Vyjadřuje hlubokou náklonnost a úctu. Při křtu dostávají děti křížek jako symbol vstupu do křesťanského života. K biřmování nebo konfirmaci se dává jako připomínka přijetí víry. Při svatbě si mohou novomanželé darovat křížky jako znak společné cesty. Rodiče dávají křížky dospělým dětem na začátku samostatného života.

Významné jubileum se také hodí k darování křížku. Padesáté nebo šedesáté narozeniny jsou důležitým milníkem. Zlatý křížek jej důstojně připomene. Při výběru daru myslete na vkus obdarovaného. Vyberte styl, který se mu bude líbit. Velikost by měla odpovídat jeho postavě a zvyklostem.

Přívěsek zlatý křížek