Jednoduchý wolframový prsten široký 8 mm
Dámský broušený wolframový snubní prsten s kulatým zirkonem
Dámský wolframový snubní prsten s kamenem
Wolframový pánský snubní prsten s černým pruhem
Dámský wolframový snubní prstýnek bez kamene
Dámský wolframový snubní prsten s jemným mozaikovým vzorem
Dámský pozlacený wolframový snubní prsten bez kamene
Wolframové snubní prsteny pro pár zdobené zlatým pruhem
Lesklý tmavomodrý wolframový prsten s hladkým povrchem
Wolfrmový prsten 8 mm se dvěma stříbrnými pruhy po stranách
Moderní láska, tradiční symbol - snubní wolframový prsten pro novou generaci
Levný snubní wolframový prsten zlaté barvy
Módní doplněk pro moderního muže. Wolframový prsten se zlatým obvodem

Snubní prsteny z wolframu

Snubní prsteny z wolframu představují moderní pojetí svatebního šperku pro páry 21. století. Wolfram, prvek označovaný také jako tungsten, se v posledních letech prosadil mezi tradiční materiály jako zlato či platina. Jeho neobvyklé vlastnosti přitahují především ty, kteří hledají něco výjimečného.

Tvrdost wolframu je skutečně mimořádná. Na Mohsově stupnici dosahuje hodnoty 9, což jej řadí mezi nejtvrdší kovy používané ve šperkařství. V praxi to znamená, že snubní prsten z wolframu si zachová svůj původní vzhled po mnoho let. Škrábance? Téměř nemožné. Deformace? Prakticky vyloučená. Pro někoho by se takový popis mohl zdát až příliš technický, ale právě tyto vlastnosti dělají z wolframových prstenů něco výjimečného.

Snubní prsteny z wolframu si našly své místo mezi svatebními šperky . Tvrdost, odolnost, elegantní vzhled a přijatelná cena - to jsou hlavní důvody, proč se stále více párů rozhoduje právě pro tento materiál.

Barva wolframových prstenů bývala hlavně tmavě šedé s charakteristickým kovovým leskem. Povrchovou úpravu ale výrobci dovedli k dokonalosti. Nyní si tak můžete vybrat snubní prsteny od vysoce lesklého povrchu připomínajícího zrcadlo až po matný, sametový vzhled. Některé páry si vybírají kombinaci obou povrchů, kdy střed prstenu září vysokým leskem a okraje zůstávají matné. Pokud se zaměříme na hmotnost wolframových prstenů. Těžší než zlato, lehčí než platina - tak by se dala charakterizovat váha wolframu. Mnozí majitelé popisují, že právě příjemná tíha prstenu jim připomíná význam jejich manželského slibu. Na druhou stranu, wolfram není tak těžký, aby působil na prstu nepohodlně.

Porovnání snubních prstenů z různých materiálů

Materiál Tvrdost (Mohsova stupnice) Odolnost proti poškrábání Hmotnost (v porovnání se zlatem) Cena (průměrná za prsten)
Wolfram 9 Velmi vysoká Těžší než zlato 2 000 - 5 000 Kč
Zlato (14K) 2.5 - 3 Střední Referenční 10 000 - 20 000 Kč
Platina 4 - 4.5 Vysoká Těžší než zlato 15 000 - 30 000 Kč
Titan 6 Vysoká Mnohem lehčí než zlato 1 500 - 4 000 Kč
Palladium 4.5 - 5 Střední Lehčí než zlato 8 000 - 15 000 Kč
Nerezová ocel 5.5 - 6 Střední až vysoká Lehčí než zlato 500 - 2 000 Kč
Kobalt 5 Vysoká Podobná jako zlato 3 000 - 6 000 Kč
Keramika 8 Velmi vysoká Velmi lehká 1 000 - 3 000 Kč
Stříbro 2.5 Nízká Lehčí než zlato 1 000 - 4 000 Kč
Dřevo (s kovovými prvky) 1 - 2 Velmi nízká Velmi lehké 1 500 - 5 000 Kč

Výroba snubních prstenů z wolframu vyžaduje specifické postupy. Vzhledem k extrémní tvrdosti materiálu se prsteny nevyrábějí klasickým způsobem jako zlaté šperky. Wolfram se nejprve rozemele na jemný prášek, který se následně lisuje pod vysokým tlakem a teplotou. Tento proces se nazývá slinování a je základem pro vytvoření finálního produktu.

Cena wolframových prstenů i tak bývá příznivější než u tradičních drahých kovů. To ale neznamená, že by šlo o levný šperk - kvalitní zpracování a náročný výrobní proces se promítají do konečné ceny. I tak ale wolfram představuje dostupnější variantu pro ty, kteří nechtějí investovat do zlatých či platinových prstenů.

Jedna vlastnost wolframu stojí za zvláštní pozornost: není možné jej upravovat ani měnit velikost. Pokud se velikost prstu změní, jediným řešením je pořízení nového prstenu. Pro některé páry to představuje nevýhodu, jiní to berou jako symbol neměnnosti svého vztahu. Údržba wolframových prstenů je překvapivě jednoduchá. Stačí je občas omýt vodou s jemným mýdlem a osušit měkkým hadříkem. Díky vysoké odolnosti proti poškrábání a oxidaci si prsten zachovává svůj vzhled bez nutnosti speciální péče.

V současnosti se na trhu objevují různé varianty wolframových prstenů. Od klasických jednoduchých kroužků přes modely s drážkami či vzory až po kombinace s jinými materiály. Oblíbené jsou například prsteny s dřevěnou nebo keramickou vložkou. Mnohé páry si nechávají do prstenů vsadit i drahé kameny.

Přednosti a nevýhody wolframových snubních prstenů