Citríny, jedny z nejoblíbenějších odrůd křemene, přitahují pozornost nejen svou zářivou žlutou barvou, ale i relativní dostupností. Kde tedy hledat citríny a jak se vyznat v jejich výskytu?

Světová naleziště citrínů se soustředí především do oblastí bohatých na vulkanické a metamorfované horniny. Největší naleziště citrínů se nachází v Brazílii, zejména v Minas Gerais, kde se těží významná množství tohoto drahokamu. Geologická historie této oblasti svědčí o intenzivních magmatických procesech, které přispěly ke vzniku rozmanitých odrůd křemene, včetně citrínů. Citríny se zde vyskytují v pegmatitových žilách a hydrotermálních žilách, často společně s ametysty, záhnědami a jinými odrůdami křemene. Další významná naleziště se nachází na Madagaskaru, kde geologická rozmanitost ostrova přispěla ke vzniku různorodých minerálů. Citríny z Madagaskaru jsou proslulé svou intenzivní barvou. Ruský Ural, známý svými bohatými ložisky drahokamů, také produkuje kvalitní citríny, ačkoli jejich výskyt zde není tak častý jako v Jižní Americe. V Africe se citríny nacházejí například v Namibii a Zambii, kde geologické podmínky zahrnují rozsáhlé metamorfované a magmatické komplexy.

Přesuneme-li se do České republiky, situace se poněkud mění. Citríny zde nepatří k běžným nálezům, ale přesto existují lokality, kde je možné na ně narazit. Známá jsou například naleziště v okolí Příbrami a na Českomoravské vrchovině, kde se nacházejí v pegmatitech a křemenných žilách. Tyto horniny vznikly při pomalém chladnutí magmatu hluboko pod zemským povrchem, což umožnilo krystalizaci minerálů. Lokality s výskytem křemene v Českém masivu pak obsahují nejen citríny, ale i jiné formy křemene, hlavně záhnědy a křišťály.

Geologicky se citríny vyskytují v prostředí, kde se objevují hydrotermální procesy a pegmatitové žíly. Tyto žíly vznikají při ochlazování minerálních roztoků, které se dostávají do trhlin hornin, kde dochází k jejich tuhnutí a formování krystalů. Citríny vznikají za přítomnosti železa, které jim dodává typickou žlutou barvu. Tento prvek se do struktury křemene dostává během krystalizace z hydrotermálních roztoků nebo během metamorfních procesů. Pokud jde o chemické složení a vlastnosti půd, citríny se nacházejí převážně v kyselých horninách, jako jsou granity a ruly. Tyto horniny jsou bohaté na křemen a vytvářejí prostředí vhodné pro vznik odrůd křemene. V sedimentárních horninách, jako je pískovec a břidlice, se citríny vyskytují spíše výjimečně. V oblastech se staršími, hlubinnými horninami, zejména tam, kde probíhaly procesy metamorfózy, mohou být naleziště citrínů rozmanitější a bohatší.

Podmínky prostředí, které podporují vznik citrínů, zahrnují teplotní a tlakové změny, které podporují růst krystalů v magmatických a metamorfovaných horninách. V místech s geotermální aktivitou, jako jsou termální prameny nebo oblasti s aktivní vulkanickou činností, je pravděpodobnost výskytu minerálů tohoto druhu vyšší.

Světová těžba citrínu

Stát Náleziště citrínu
Brazílie Minas Gerais, Rio Grande do Sul
Madagaskar Antsirabe, Toliara
Rusko Ural, Sibiř
USA Colorado, North Carolina
Španělsko Cataluña, Extremadura
Zambie Kabwe, Lundazi
Namibie Erongo
Argentina Catamarca
Francie Auvergne
Citrínové náušnice
Přívěsek citrín
Prsten s citrínem
Citrín náramek
Náhrdelník citrín