Luxusní dárek k výročí - náušnice typu pecky vyrobené ze žlutého 14k zlata a bílých diamantů
Jemný 18k zlatý zásnubní prsten s diamantem 0,05 ct
Dámský eternity prsten ze 14karátového žlutého zlata s diamanty
Zlatý rubínový prstýnek dárek ke 40. výročí svatby
Elegantní visací náušnice z bílého zlata zdobené červenými rubíny a čirými diamanty
Úchvatný elegantní zlatý náhrdelník s ovalným rubínem a halo diamanty
Decentní zlatý zásnubní prstýnek s centrálním královským rubínem a dvěma diamanty
Zásnubní prsten z bílého 18 karátového zlata s diamantem 0,10 ct
Náhrdelník z bílého zlata se třemi diamanty kulatého briliantového brusu
Elegantní visací zlaté náušnice s modrými safíry a diamanty
Jemný dámský prsten z růžového 14k zlata se třemi drobnými diamanty v kulatém brusu
Luxusní prstýnek ze žlutého zlata s diamantem v netradičním čtvercovém brusu princess
Dámský eternity prsten ze 14karátového žlutého zlata s diamanty svou krásou oslní každou
Noblesní zlatý zásnubní prsten z růžového zlata s diamantem
Vyjádřete svou lásku s elegantní půlkulatými ručně rytými snubními prsteneny z bílého zlata
Luxusní zlatý prsten L'Amour DIAMONDS s tanzanitem a diamanty
Architektura vzácnosti: Luxusní dámský zásnubní prsten ze 14karátového bílého zlata s diamantem
Jemný náhrdelník z bílého 14k zlata se třemi zavěšenými bezel diamanty
Luxusní diamantový princess zásnubní prsten z bílého zlata
Zlaté snubní prsteny se strukturovanou povrchovou úpravou Crystall matt

Diamanty}

 1. Co je diamant?
 2. Vzhled, fyzikální a chemické vlastnosti diamantu
 3. Historie diamantu a jeho naleziště
 4. Význam, symbolika, esoterika, léčivé vlastnosti diamantu
 5. Diamant a znamení zvěrokruhu
 6. Diamant a čínský horoskop
Co je diamant?

Co je Diamant?

Diamant je jeden z nejvzácnějších a nejžádanějších drahokamů na světě, známý svou mimořádnou tvrdostí a jedinečným leskem. Tento krystalický uhlík vzniká za extrémně vysokých tlaků a teplot v hloubkách Země, což mu dává jeho charakteristické vlastnosti. Diamanty jsou nejen oblíbené v klenotnictví, ale mají také široké využití v průmyslu díky své výjimečné tvrdosti. Jedním z největších unikátů diamantů je jejich tvrdost, která je nejvyšší ze všech přírodních materiálů. Na Mohsově stupnici tvrdosti dosahují hodnoty 10, což znamená, že mohou být poškrábány pouze jinými diamanty. Tato vlastnost je činí neocenitelnými nejen pro šperkaře, ale i pro průmyslové aplikace, kde se využívají jako řezné a brusné nástroje.

Další zajímavou vlastností diamantů je jejich schopnost rozkládat světlo. Tento jev, známý jako disperze, způsobuje, že diamanty při správném výbrusu a osvětlení září v duhových barvách. Tato optická vlastnost, spolu s vysokým indexem lomu, dává diamantům jejich charakteristický "oheň" a "brilanci", což jsou klíčové faktory, které přispívají k jejich kráse a hodnotě. Navzdory své tvrdosti nejsou diamanty nezničitelné. Mohou být poškozeny nárazy do tvrdých povrchů nebo vystavením extrémním teplotám. Přesto jsou symbolem věčnosti a často se používají v zásnubních a snubních prstenech jako symboly trvalé lásky a závazku.

Jednou z fascinujících jedinečností diamantů je jejich vznik. Diamanty se tvoří hluboko pod zemským povrchem, kde jsou vystaveny extrémním tlakům a teplotám po dobu milionů až miliard let. Tento dlouhý a intenzivní proces dává diamantům jejich neobyčejné vlastnosti a zároveň z nich činí jeden z nejstarších známých materiálů na Zemi.

Další zajímavostí je, že ne všechny diamanty jsou bezbarvé. I když bezbarvé diamanty jsou nejvíce ceněné, existují i barevné diamanty, které mohou mít různé odstíny jako modrá, růžová, žlutá nebo zelená. Tyto barevné diamanty jsou často ještě vzácnější a dražší než jejich bezbarvé protějšky, protože jejich barva je způsobena přítomností specifických nečistot nebo deformací v krystalové mřížce. V průmyslu se diamanty využívají nejen díky své tvrdosti, ale také díky své tepelně vodivé vlastnosti. Diamanty jsou výbornými vodiči tepla, což je činí ideálními pro použití v high-tech aplikacích, jako jsou polovodičové komponenty, kde pomáhají odvádět teplo a chránit citlivé elektronické součástky.

Určitě stojí za zmínku, že diamanty jsou také významnou ekonomickou komoditou. Hlavními světovými producenty diamantů jsou země jako Rusko, Botswana, Demokratická republika Kongo a Kanada. Diamantový průmysl hraje klíčovou roli v ekonomikách těchto zemí a zajišťuje pracovní příležitosti pro tisíce lidí.

Vlastnost Popis
Barva Bezbarvé až žluté, modré, růžové, zelené; barva je ovlivněna přítomností nečistot nebo strukturálními defekty
Lesk Adamantinový
Průhlednost Průhledný
Tvrdost (podle Mohsovy stupnice) 10
Štěpnost Dokonalá
Lom Lasturnatý
Hustota Přibližně 3.5 - 3.53 g/cm³
Chemické složení Čistý uhlík (C)
Krystalový systém Kubický
Výskyt Nalezen hlavně v Rusku, Botswaně, Demokratické republice Kongo, Kanadě
Vzhled, fyzikální a chemické vlastnosti diamantu

Vzhled, fyzikální a chemické vlastnosti diamantu

Diamanty jsou jedny z nejznámějších a nejcennějších drahokamů na světě. Jejich vzhled je charakterizován jedinečným leskem a brilancí, což je výsledkem jejich mimořádně vysokého indexu lomu a schopnosti rozptylovat světlo do duhových barev. Diamanty mohou mít různé tvary, jako jsou kulatý briliant, oválný, markýza, princezna, smaragd a mnoho dalších, každý tvar zvýrazňuje jiné optické vlastnosti drahokamu.

Fyzikální vlastnosti diamantů jsou také velmi pozoruhodné. Diamanty jsou nejtvrdším přírodním materiálem, s Mohsovou tvrdostí 10. Tato extrémní tvrdost je důsledkem jejich krystalické struktury, kde každý uhlíkový atom je spojen se čtyřmi dalšími uhlíkovými atomy silnými kovalentními vazbami. Štěpnost diamantu je dokonalá, což znamená, že může být rozdělen přesně podél určitých krystalových rovin, což je klíčové při jejich řezání a broušení.

Chemicky jsou diamanty čistým uhlíkem (C) a jsou izotropní, což znamená, že jejich fyzikální vlastnosti jsou stejné ve všech směrech. V přírodě se diamanty tvoří za extrémně vysokých tlaků a teplot hluboko v zemské kůře a jsou vynášeny na povrch při vulkanických erupcích. Jejich jedinečné vlastnosti a vzácnost z nich činí vysoce ceněné drahokamy a průmyslové materiály.

Vlastnost Popis
Chemické složení Čistý uhlík (C)
Krystalový systém Kubický
Krystalová forma Osmičelá
Štěpnost Dokonalá
Lom Lasturnatý
Optické vlastnosti Izotropní
Index lomu 2.417
Pleochroismus Neexistuje
Termální vlastnosti Výborný tepelný vodič
Magnetické vlastnosti Nemagnetický
Odolnost vůči kyselinám Vysoce odolný
Elektrické vlastnosti Izolant
Rozpustnost ve vodě Nerozpustný
Optická absorpce Silně absorbující UV záření
Radioaktivita Neradioaktivní
Využití Šperkařství, průmysl
Způsob vzniku Hluboká zemská kůra, vulkanická aktivita
Geochemické využití Studium zemské kůry a pláště
Optický reliéf Vysoký
Birefringence Neexistuje
Stabilita při vysokých teplotách Stabilní
Reakce na UV světlo Fluorescence možná
Role v gemologii Hodnocen pro barvu, čistotu, brus a karátovou hmotnost
Ekonomický význam Vysoká hodnota v obchodování
Reakce na kyslík Stabilní
Vliv na půdní typy Vyskytuje se v kimberlitu a lamproitu
Role v planetární vědě Studium extrémních podmínek
Symbolický význam Symbol věčnosti a síly
Historie diamantu a jeho naleziště

Historie diamantu a jeho naleziště

Diamanty jsou ceněny již od starověku, a jejich historie je plná legend a příběhů. V Indii, která je jedním z nejstarších zdrojů diamantů, byly tyto drahokamy považovány za symbol božství a neporazitelnosti. Indičtí vládci je používali nejen jako ozdobu, ale také jako amulety, které měly chránit před zlem a posilovat jejich moc. Jedna z nejznámějších legend spojená s diamantem je příběh o Koh-i-Nooru, což znamená "Hora světla". Tento slavný diamant má bohatou historii, která sahá tisíce let zpět. Byl vlastnictvím různých mocných vládců a císařů, a každý, kdo ho vlastnil, věřil, že přináší nesmírné štěstí i neštěstí.

Ve starověkém Římě byly diamanty považovány za úlomky hvězd nebo slz božstev. Byly často nošeny jako talismany pro ochranu a štěstí. Římané také věřili, že diamanty mají léčivé vlastnosti a mohou léčit šílenství a chránit před jedem. Během středověku byly diamanty spojovány s magickými a léčivými vlastnostmi. Rytíři je nosili do boje jako ochranné amulety, které měly zajistit vítězství. Věřilo se také, že diamanty mohou uzdravovat a poskytovat nositeli neporazitelnost v boji.

Geografický původ a významné naleziště

Diamanty se tvoří hluboko v zemské kůře za vysokých teplot a tlaků. Jejich nejznámější naleziště jsou v Africe, konkrétně v zemích jako Jihoafrická republika, Botswana, Angola a Namibie. Jižní Afrika se proslavila objevením velkých diamantových polí v 19. století, což vedlo k diamantové horečce.

Rusko je dalším významným producentem diamantů, zejména díky nalezištím na Sibiři v oblasti Jakutska. Tato oblast je známá pro své rozsáhlé rezervy diamantů a těžební operace zde patří k největším na světě. V Kanadě se v posledních desetiletích objevila nová významná naleziště diamantů, zejména v severních teritoriích. Kanadské diamanty jsou ceněny pro svou kvalitu a často jsou těženy s ohledem na životní prostředí. Dalšími významnými nalezišti jsou například Austrálie, kde se nachází slavné Argyle mine, známé pro své růžové diamanty. Indie, historicky jeden z prvních zdrojů diamantů, stále produkuje menší množství těchto drahokamů, především z oblastí jako Golconda.

Stát Náleziště diamantů
Jihoafrická republika Kimberley, Venetia, Cullinan
Botswana Jwaneng, Orapa
Rusko Mirny, Udachnaya, Aikhal
Kanada Diavik, Ekati, Gahcho Kué
Angola Catoca, Lulo
Namibie Oranjemund, Elizabeth Bay
Austrálie Argyle, Ellendale
Indie Golconda, Panna
Brazílie Minas Gerais, Bahia
Význam, symbolika, esoterika, léčivé vlastnosti diamantu

Význam, symbolika, esoterika, léčivé vlastnosti diamantu

Kulturní a spirituální význam diamantu

Diamant je od pradávna považován za symbol čistoty, síly a nezničitelnosti. V mnoha kulturách je spojen s bohatstvím, mocí a vlivem. Jeho jedinečné fyzikální vlastnosti, jako je tvrdost a schopnost odrážet světlo, přispěly k tomu, že se stal symbolem věčnosti a dokonalosti. V antickém Řecku a Římě byly diamanty často považovány za slzy bohů nebo úlomky hvězd, které spadly na zem. V hinduismu je diamant považován za talisman, který chrání před zlem a přináší nositeli štěstí a prosperitu. Podle starých indických textů má diamant schopnost očistit mysl a posílit duchovní energii. V buddhismu je diamant spojován s dokonalým osvícením a čistotou mysli. Buddhův diamantový trůn symbolizuje neotřesitelnou a nezničitelnou podstatu pravdy a moudrosti.

Křesťanství přisuzuje diamantu význam čistoty a nevinnosti. Často se používá jako symbol božího světla a pravdy. V katedrálách a kostelích jsou diamanty někdy zasazovány do relikviářů a oltářů, aby reprezentovaly božskou přítomnost. V renesanční Evropě byly diamanty ceněny nejen pro svou krásu, ale také jako symbol královské moci a neochvějné vlády. V moderní době se diamant stal nepostradatelným symbolem lásky a oddanosti, zejména díky své roli v zásnubních a svatebních prstenech. Tento trend byl posílen marketingovými kampaněmi v 20. století, které popularizovaly slogan "Diamant je navždy". Diamanty jsou tak vnímány jako ideální symbol nekonečné a nezničitelné lásky.

Symbolika diamantu v různých kulturách a náboženstvích

Diamant má v různých kulturách a náboženstvích hluboký symbolický význam. V antickém Řecku a Římě byl diamant považován za posvátný kámen, který byl schopen odvracet zlé síly a přinášet nositeli štěstí. Řekové věřili, že diamanty jsou úlomky hvězd, zatímco Římané je považovali za slzy bohů. V indické kultuře je diamant spojován s bohatstvím a mocí. Podle starých indických textů má diamant schopnost přinášet prosperitu a chránit nositele před negativními energiemi. Je také symbolem čistoty a duchovní moudrosti. Hinduisté věří, že diamanty mohou pomoci dosáhnout vyšší úrovně duchovního vědomí.

V buddhismu je diamant symbolem dokonalého osvícení a neotřesitelné moudrosti. Buddhův diamantový trůn představuje nejvyšší úroveň duchovního osvícení a pravdy. Diamantová sútra, jeden z nejvýznamnějších buddhistických textů, zdůrazňuje, že pravda je jako diamant – tvrdá, čistá a nezničitelná. V křesťanství má diamant význam čistoty, nevinnosti a božího světla. Je často používán jako symbol božské pravdy a věčnosti. Křesťané věří, že diamanty mohou reprezentovat nebeskou krásu a dokonalost. V renesanční Evropě byly diamanty ceněny nejen pro svou estetickou hodnotu, ale také jako symbol královské autority a moci.

Léčivé vlastnosti přisuzované diamantu

Diamantům jsou po staletí přisuzovány různé léčivé vlastnosti. Tradiční léčitelé a esoterici věří, že diamant má schopnost harmonizovat tělo, mysl a ducha. Je považován za kámen, který podporuje čistotu myšlení a emocionální rovnováhu. Nositel diamantu by měl být schopen lépe se soustředit a udržovat vnitřní klid. V ayurvédské medicíně je diamant považován za kámen, který posiluje srdeční činnost a zlepšuje celkovou vitalitu. Má údajně schopnost detoxikovat organismus a podporovat regeneraci buněk. Ayurvédští lékaři věří, že diamant může pomoci při léčbě různých srdečních onemocnění a zlepšovat cirkulaci krve.

V tradiční čínské medicíně je diamant používán k posílení energie chi a harmonizaci meridiánů těla. Předpokládá se, že diamant má schopnost odstraňovat energetické blokády a zlepšovat tok energie v těle. Tento proces by měl vést k celkovému zlepšení zdraví a pohody. Moderní krystaloterapie přisuzuje diamantu schopnost léčit různé fyzické a emocionální problémy. Diamant je považován za kámen, který podporuje vnitřní sílu a sebevědomí. Měl by pomáhat při překonávání depresí a úzkostí, a posilovat vůli a vytrvalost. Léčitelé doporučují nosit diamant nebo ho umístit do blízkosti těla, aby mohl jeho energie působit co nejúčinněji.

Použití diamantu v krystaloterapii a dalších esoterických praktikách

Diamant má v krystaloterapii a esoterických praktikách významné místo díky svým silným energetickým vlastnostem. Krystaloterapeuti využívají diamant k harmonizaci a vyvážení energetických center těla, známých jako čakry. Diamant je považován za kámen, který pomáhá aktivovat korunní čakru, čímž podporuje duchovní růst a osvícení. V meditaci je diamant často používán k prohloubení koncentrace a dosažení vyššího stavu vědomí. Praktikující věří, že diamant může pomoci očistit mysl od negativních myšlenek a posílit spojení s vyššími duchovními sférami. Diamant se také často používá při vizualizačních technikách, kde je jeho energie směrována k dosažení konkrétních cílů a přání.

V esoterických rituálech je diamant používán k posílení ochrany a vytvoření energetického štítu kolem nositele. Předpokládá se, že jeho energie může odrážet negativní vlivy a chránit před psychickými útoky. Diamant je také často používán jako amulet nebo talisman, který přináší štěstí a prosperitu. V reiki a dalších energetických léčebných metodách je diamant používán k zesílení léčivé energie a urychlení procesu uzdravování. Terapeut může umístit diamant na konkrétní body těla nebo jej držet během sezení, aby zvýšil účinnost léčby. Předpokládá se, že diamant může pomoci uvolnit energetické blokády a obnovit přirozený tok energie v těle.

Diamant a znamení zvěrokruhu

Diamant a znamení zvěrokruhu

Diamant je jedním z nejvzácnějších a nejcenějších drahokamů na světě, spojeným s vlastnostmi, jako je čistota, síla a věčnost. V astrologii je diamant tradičně spojen s několika znameními zvěrokruhu: Beranem, Býkem, Kozorohem a Lvem. Diamant je více než jen krásný drahokam; je to symbol, který rezonuje s určitými znameními zvěrokruhu na hluboké úrovni. Pro Berana, Býka, Kozoroha a Lva představuje diamant ideální rovnováhu mezi vnitřní silou a vnější krásou, která jim pomáhá naplňovat jejich potenciál a cíle. Astrologická symbolika diamantu je bohatá a fascinující, a odráží hluboké spojení mezi těmito znameními a jejich charakterovými rysy.

Beran, jako první znamení zvěrokruhu, je známý svou energií, odvahou a vůdcovstvím. Vládne mu planeta Mars, která je spojena s válkou, akcí a agresivitou. Diamant je pro Berany spřízněným kamenem, protože symbolizuje jejich nezlomnou sílu a čistotu úmyslů. Stejně jako Beran, diamant je tvrdý, odolný a nezničitelný. Pomáhá Beranům vynikat v jejich vůdčích rolích a poskytuje jim potřebnou sílu a jasnost, aby mohli čelit výzvám.

Býk je znamením pevné vůle, stability a lásky k materiálním věcem. Vládcem Býka je Venuše, planeta krásy, lásky a umění. Diamant zde představuje luxus, trvanlivost a hodnotu, což jsou kvality, které Býk velmi oceňuje. Pro Býky diamant symbolizuje jejich snahu o bezpečí a materiální zabezpečení, ale také jejich vkus pro krásné a trvalé věci. Diamant jako šperk může posílit jejich pocit sebedůvěry a jistoty v životě.

Kozoroh je znamením disciplíny, ambicí a pragmatismu. Vládne mu Saturn, planeta struktury, odpovědnosti a času. Diamant je pro Kozorohy důležitým symbolem, protože představuje jejich cíl dosáhnout nejvyššího možného postavení a úspěchu, který vydrží po generace. Stejně jako Kozoroh, diamant je vytrvalý a pevný, odolávající času a tlaku. Pro Kozorohy je diamant znamením jejich tvrdé práce a odhodlání dosáhnout něčeho trvalého a hodnotného.

Lev je znamením kreativity, sebevědomí a vůdcovství. Vládne mu Slunce, které symbolizuje životní sílu, energii a sebevyjádření. Diamant je pro Lvy přirozeným symbolem jejich vnitřního světla a velkoleposti. Jako král drahokamů, diamant reprezentuje lví majestátnost, odvahu a touhu být ve středu pozornosti. Diamant pomáhá Lvům zářit ve společnosti a zdůrazňuje jejich jedinečnost a královskou povahu.

Symbolika a astrologické významy diamantu

Diamanty jsou často považovány za symbol čistoty, nevinnosti a věrnosti, a proto se často používají v zásnubních prstenech. V magii a léčitelství se diamanty používají pro svou schopnost odstraňovat negativní energii a posilovat pozitivní vibrace. Mají také ochranné vlastnosti a mohou posílit vnitřní sílu a odvahu. Astrologie přikládá velký význam drahokamům a jejich schopnosti ovlivňovat naše životy. Pro Berana, Býka, Kozoroha a Lva diamanty představují různé aspekty jejich osobnosti a jejich životních cest. Jsou to znamení, která vyzařují sílu, odhodlání a touhu po dokonalosti, což jsou vlastnosti, které diamanty symbolizují nejlépe.

 • Beran: síla a vůdcovství
 • Býk: stabilita a materiální bezpečí
 • Kozoroh: disciplína a úspěch
 • Lev: sebevědomí a královská majestátnost
Diamant a čínský horoskop

Diamant a čínský horoskop

V rámci čínského zvěrokruhu jsou diamanty spojovány zejména se znameními Krysy a Psa. Tato spojení mají hluboký význam a odrážejí vlastnosti těchto znamení, které rezonují s vlastnostmi diamantů.

Krysa: Symbol chytrosti a přizpůsobivosti

Krysa je prvním znamením čínského zvěrokruhu a je známá svou inteligencí, chytrostí a schopností rychle se přizpůsobit novým situacím. Lidé narození v roce Krysy jsou často považováni za bystré, vynalézavé a schopné vidět příležitosti tam, kde je ostatní nevidí. Stejně jako diamant, který vzniká pod extrémním tlakem a teplotou, Krysa dokáže čelit výzvám a přeměnit je ve svůj prospěch.

 • Vytrvalost: Stejně jako diamant je Krysa vysoce odolná a schopná překonávat obtíže.
 • Hodnota: Krysa dokáže rozpoznat hodnotu v různých situacích, což ji činí úspěšnou v podnikání a financích.
 • Zář: Lidé narození v roce Krysy často září svou inteligencí a charismatem, podobně jako diamant září svým leskem.

Pes: Symbol věrnosti a ochrany

Pes je jedenáctým znamením čínského zvěrokruhu a je známý svou loajalitou, věrností a ochranitelskými instinkty. Lidé narození v roce Psa jsou často vnímáni jako spolehliví, čestní a ochotní chránit své blízké. Pes je znamením, které symbolizuje hluboké emocionální vazby a oddanost, podobně jako diamant, který je často používán k symbolizaci věčné lásky a závazku.

 • Věrnost: Stejně jako diamant je symbol věčnosti, Pes je symbolem neochvějné loajality.
 • Ochrana: Pes chrání své blízké, stejně jako diamant je často považován za talisman ochrany.
 • Stabilita: Lidé narození v roce Psa jsou známí svou stabilitou a spolehlivostí, což jsou vlastnosti, které jsou ceněny i u diamantů.

Diamanty mají dlouhou historii a byly ceněny již ve starověkých civilizacích. V Číně byly diamanty ceněny nejen pro svou krásu, ale také pro své magické a ochranné vlastnosti. Čínská kultura vždy kladla velký důraz na symboliku a význam jednotlivých prvků, a proto není překvapivé, že diamanty našly své místo i v čínském zvěrokruhu. Krysa a Pes jsou dvě znamení, která v sobě nesou vlastnosti, které rezonují s vlastnostmi diamantů. Krysa svou chytrostí a přizpůsobivostí, Pes svou věrností a ochranitelskými instinkty. Tyto vlastnosti se promítají do symboliky diamantů, které jsou ceněny pro svou trvalost, hodnotu a schopnost odolávat času.

V moderní době jsou diamanty stále symbolem luxusu, bohatství a lásky. Ve spojení se znameními Krysy a Psa získávají další vrstvy významu. Pro lidi narozené v těchto znameních může být diamant osobním talismanem, který jim připomíná jejich silné stránky a vlastnosti.

Krysa
 • Podnikání: Diamant může být pro lidi narozené v roce Krysy symbolem úspěchu v podnikání a financích.
 • Vynalézavost: Nositelé znamení Krysy mohou využívat diamant jako symbol své schopnosti nacházet řešení a příležitosti.
Pes
 • Vztahy: Diamant může být symbolem věrnosti a oddanosti v osobních vztazích pro lidi narozené v roce Psa.
 • Ochrana: Pro Psa může diamant sloužit jako ochranný talisman, který posiluje jejich ochranitelské instinkty.