Čínský horoskop Buvol (Býk, Vůl) 丑
Čínský horoskop Drak 辰
Čínský horoskop Had 巳
Čínský horoskop Kohout 酉
Čínský horoskop Koza 未
Čínský horoskop Králík (Zajíc) 卯
Čínský horoskop Krysa 子
Čínský horoskop Kůň 午
Čínský horoskop Opice 申
Čínský horoskop Pes 戌
Čínský horoskop Prase (Vepř) 亥
Čínský horoskop Tygr 寅

Čínský zvěrokruh a horoskop}

 1. Znamení čínského zvěrokruhu
 2. Vzájemné vztahy zvířecích znamení čínského zvěrokruhu
 3. Historie čínského zvěrokruhu: Původ, vývoj. Význam čínského zvěrokruhu v tradičních čínských obřadech a oslavách
 4. Mýty a legendy spojené s čínským zvěrokruhem
 5. Elementy čínského horoskopu a čínský zvěrokruh
 6. Feng Shui a čínský zvěrokruh. Propojení přes elementy
 7. Západní astrologie a čínský zvěrokruh. Společné rysy a rozdíly
Co jsem za znamení v čínském horoskopu?

Zadejte rok narození:

Znamení čínského zvěrokruhu

Znamení čínského zvěrokruhu jsou hluboce zakořeněná v čínské kultuře a astrologii a mají velký vliv na mezilidské vztahy, osobnostní charakteristiky a životní rozhodnutí. Tento zvěrokruh se skládá z dvanácti zvířecích znamení, která se opakují v dvanáctiletém cyklu. Každé znamení je spojeno s konkrétním rokem, a věří se, že lidé narození v tomto roce mají charakteristické rysy daného znamení.

Znamení zahrnují Krysu, Buvola, Tygra, Králíka, Draka, Hada, Koně, Kozu, Opici, Kohouta, Psa a Prase. Krysa symbolizuje chytrost a vynalézavost, zatímco Buvol představuje sílu a spolehlivost. Tygr je znakem odvahy a vášně, Králík přináší štěstí a mírumilovnost. Drak, jediný mýtický tvor v zvěrokruhu, symbolizuje sílu a štěstí, zatímco Had přináší moudrost a intuici. Kůň ztělesňuje svobodu a nezávislost, Koza představuje umělecký talent a kreativitu. Opice jsou známé svou vynalézavostí a inteligencí, Kohouti za svou přesnost a efektivitu. Pes je symbolem loajality a upřímnosti a Prase znamená štědrost a upřímnost.

V čínském zvěrokruhu nejde jen o charakterové rysy, ale také o kompatibilitu a vztahy mezi jednotlivými znameními. Například některá znamení jsou považována za více kompatibilní a mohou spolu tvořit harmoničtější vztahy. Každé znamení je také spojeno s určitými štastnými barvami, čísly, květinami a drahými kameny, které se věří, že přinášejí štěstí a prosperitu. Čínský zvěrokruh je fascinující směsicí astrologie, filozofie a historie a je stále populární nejen v Číně, ale i po celém světě. Nabízí jedinečný pohled na lidskou povahu a poskytuje cenný náhled do osobnostních vlastností a vztahů mezi lidmi.

1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008, 2020, 2032

Znamení Krysy je první ze dvanácti znamení čínského zvěrokruhu. V čínské kultuře je krysa považována za symbol chytrosti, vynalézavosti a adaptability. Lidé narození ve znamení Krysy jsou často vnímáni jako inteligentní, ostražití a schopní rychle reagovat na měnící se situace. Tato znamení mají sklon k ambicióznosti a efektivitě, často dosahují úspěchu ve svých podnikáních díky svému ostrému úsudku a výborným organizačním schopnostem. Osoby narozené v roce Krysy jsou známé svou vynalézavostí a schopností využívat příležitosti ve svůj prospěch. Jsou také velmi společenští a oblíbení v kolektivu, díky své otevřené a přátelské povaze. V přátelství i lásce jsou loajální, ale očekávají stejnou míru oddanosti od ostatních.

Charakteristika: lidé narození v roce Krysy jsou obvykle ambiciózní, šarmantní a často úspěšní ve finanční oblasti. Mají výraznou schopnost adaptace a jsou schopni najít si cestu i v náročných situacích.

Barvy: zlatá, modrá, zelená. Tyto barvy symbolizují bohatství, klid a obnovu, což jsou atributy, které harmonizují s povahou Krysy.

Čísla: 2 a 3. Tato čísla jsou v čínské kultuře považována za šťastná a přinášejí harmonii a rovnováhu, což rezonuje s vyrovnanou povahou Krysy.

Drahé kameny: Granát, Ametyst, Akvamarín, Topaz, Diamant, Smaragd. Tyto kameny symbolizují vůli a odvahu, které jsou vlastnosti spojené se znamením Krysy.

Květiny: lilie a africká fialka představují očištění a obnovu, což jsou hodnoty, které jsou ve shodě se schopností Krysy adaptovat se a překonávat překážky.

Planeta: Merkur. Tato planeta je spojena s komunikací a intelektem, což odráží chytrou a analytickou povahu Krysy.

Slavné osobnosti: William Shakespeare, Wolfgang Amadeus Mozart, Charlotte Brontë, George Washington, Truman Capote, Gwyneth Paltrow, Scarlett Johansson, Eminem, Katy Perry, Prince Charles.

1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009, 2021, 2033

Buvol je druhé znamení v čínském zvěrokruhu a je symbolem síly, spolehlivosti a usilovnosti. Lidé narození v roce Buvola jsou známí svou pracovitostí, vytrvalostí a odhodláním. Často jsou považováni za tradiční a konzervativní, s hlubokým smyslem pro odpovědnost a pevnou vůlí. Jsou to jedinci, kteří preferují stabilní a systematický přístup k životu a mají silný smysl pro spravedlnost. Buvolové jsou také známí svou upřímností a přímým přístupem. Jsou to loajální a spolehliví lidé, kteří si potrpí na poctivost a jsou věrní svým zásadám. V osobních vztazích jsou Buvolové obvykle velmi oddaní a ochotni dělat pro své blízké obrovské oběti.

Charakteristika: lidé narození v roce Buvola jsou často vnímáni jako silní a stabilní jedinci s pevnými zásadami. Mají sklon být metodickými a dobře se orientují v komplexních úkolech. Jsou často viděni jako základní kámen rodiny či společnosti.

Barvy: bílá, žlutá, zelená. Tyto barvy představují čistotu, bohatství a růst, což jsou kvality, které rezonují s povahou Buvola.

Čísla: 1 a 4. Čísla jedna a čtyři symbolizují jednotu a stabilitu, což jsou vlastnosti, které jsou pro Buvoly přirozené.

Drahé kameny: Akvamarín, Smaragd, Růženín, Lapis lazuli, Ametyst, Jaspis, Achát, Křišťál. Tyto kameny jsou spojeny s klidem a vyrovnaností, což jsou kvality, které Buvol často vyžaduje.

Květiny: tulipán, konvalinka představují obnovu a čistotu, které jsou v souladu s upřímnou a stálou povahou Buvola.

Planeta: Saturn. Tato planeta je spojena se strukturou, disciplínou a odpovědností, což jsou klíčové charakteristiky spojené se znamením Buvola.

Slavné osobnosti: Barack Obama, Vincent Van Gogh, Margaret Thatcher, Richard Nixon, Charlie Chaplin, Rosa Parks, Bruce Springsteen, George Clooney, Robert De Niro, Meryl Streep.

1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010, 2022, 2034

Tygr, třetí znamení v čínském zvěrokruhu, je symbolem odvahy, vášně a dobrodružství. Lidé narození v roce Tygra jsou často vnímáni jako charizmatičtí, energičtí a nezávislí. Tito jedinci jsou známí svou odvahou a schopností čelit výzvám bez obav. Mají silný smysl pro spravedlnost a jsou často považováni za přirozené vůdce. Tygr je také symbolem nezkrotného ducha a spontánnosti. Osoby narozené pod tímto znamením jsou často velmi vášnivé a mohou být velmi impulsivní. V lásce a vztazích jsou obvykle energičtí a vášniví, ale mohou mít také tendenci být nepředvídatelní.

Charakteristika: lidé narození v roce Tygra jsou obvykle velmi sebevědomí, s výraznou osobností. Jsou nezávislí a mají tendenci jít svou vlastní cestou. Mají silný smysl pro dobrodružství a často se pustí do rizikových podniků.

Barvy: oranžová, modrá, šedá. Tyto barvy symbolizují energii, klid a rovnováhu, které jsou v souladu s dynamickou povahou Tygra.

Čísla: 1, 3 a 4. Čísla jedna, tři a čtyři jsou v čínské kultuře považována za šťastná a symbolizují nezávislost a pokrok.

Drahé kameny: Achát, Turmalín, Citrín, Karneol. Tyto kameny představují sílu a odvahu, které jsou charakteristické pro osobnost Tygra.

Květiny: orchidej, cinie. Tyto květiny symbolizují krásu a odvahu, které jsou vlastnosti spojené s Tygrem.

Planeta: Mars. Tato planeta je spojena s energií, akcí a odvahou, což jsou klíčové vlastnosti Tygra.

Slavné osobnosti: Marilyn Monroe, Leonardo DiCaprio, Ludwig van Beethoven, Tom Cruise, Emily Dickinson, Královna Alžběta II, Isadora Duncan, Charles de Gaulle, Agatha Christie, Sun Yat-sen.

1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011, 2023, 2035

Králík, čtvrté znamení v čínském zvěrokruhu, je symbolem elegance, mírumilovnosti a štěstí. Osoby narozené v roce Králíka jsou známé svou citlivostí, laskavostí a opatrností. Mají jemnou a umírněnou povahu, a často jsou považovány za esteticky vnímavé a umělecky nadané. Králíci jsou také známí svým diplomatickým přístupem a schopností vyhnout se konfliktům. Lidé narození pod tímto znamením jsou často společenští, milí a oblíbení mezi přáteli kvůli své zdvořilosti a přátelské povaze. Ve vztazích jsou obvykle věrní a oddaní, ale mohou mít sklony k vyhýbání se konfrontaci a přednost dávají harmonii před konfliktem.

Charakteristika: lidé narození v roce Králíka jsou obvykle považováni za milé, citlivé a ohleduplné. Mají sklon k opatrnosti a vynikají ve vytváření klidné a pohodové atmosféry. Jsou často vnímáni jako elegantní a vkusní.

Barvy: zelená, růžová, fialová. Tyto barvy symbolizují klid, láska a tajemství, což jsou kvality, které se shodují s povahou Králíka.

Čísla: 3, 4 a 9. Čísla tři, čtyři a devět jsou v čínské kultuře považována za šťastná a jsou spojená s harmonií a štěstím.

Drahé kameny: Jaspis, Akvamarín, Bílý Opál, Růžový Křišťál, Perla, Měsíční kámen, Olivín. Tyto kameny symbolizují mír a ochranu, což jsou vlastnosti, které Králík ocení.

Květiny: lotos, rozmarýn. Tyto květiny představují čistotu a věrnost, které jsou v souladu s jemnou povahou Králíka.

Planeta: Venuše. Tato planeta je spojena s láskou, krásou a harmonií, což jsou klíčové rysy osobnosti Králíka.

Slavné osobnosti: Albert Einstein, Frank Sinatra, Angelina Jolie, Johnny Depp, David Beckham, Brad Pitt, Michael Jordan, Lionel Messi, Whitney Houston, Tina Turner.

1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012, 2024, 2036

Drak, páté znamení čínského zvěrokruhu, je symbolem síly, štěstí a moci. V čínské kultuře je Drak obdivován pro svou majestátnost a je často považován za znamení cti a šlechetnosti. Lidé narození v roce Draka jsou známí svou charismatickou a inspirativní povahou. Jsou dynamickými, ambiciózními jedinci, kteří jsou často přirozenými vůdci. Draci jsou obvykle velmi sebevědomí a mají silnou vůli. Jsou známí svou schopností dosáhnout velkých věcí a mají tendenci být inovativní a tvůrčí. V osobních vztazích mohou být Draci vášniví a loajální, ale také mají tendenci být dominantní a někdy arogantní.

Charakteristika: lidé narození v roce Draka jsou obvykle viděni jako silní, odvážní a energičtí. Jsou známí svou schopností inspirovat ostatní a mají často mnoho obdivovatelů a přátel.

Barvy: zlatá, stříbrná, šedá. Tyto barvy symbolizují bohatství, sofistikovanost a vyrovnanost, což jsou kvality, které jsou často spojeny s Drakem.

Čísla: 1, 6 a 7. Čísla jedna, šest a sedm jsou považována za šťastná v čínské kultuře a jsou spojená s jedinečností a perfekcionalismem.

Drahé kameny: Rubín, Smaragd, Opál, Topaz, Ametyst, Rubín, Tygří oko. Tyto kameny jsou spojeny s důstojností a královskou mocí, což jsou vlastnosti, které odrážejí povahu Draka.

Květiny: orchidej, aloe. Tyto květiny představují krásu a odolnost, které jsou v souladu s charakterem Draka.

Planeta: Uran. Tato planeta je spojena s inovací, změnou a originalitou, což jsou klíčové vlastnosti spojené se znamením Draka.

Slavné osobnosti: Sigmund Freud, Salvador Dalí, Bruce Lee, Martin Luther King, Jr., Florence Nightingale, John Lennon, Rihanna, Adele, Keanu Reeves, Benedict Cumberbatch.

1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013, 2025, 2037

Had, šesté znamení v čínském zvěrokruhu, je symbolem moudrosti, tajemství a intuice. Lidé narození v roce Hada jsou často vnímáni jako hluboce intelektuální a intuitivní. Mají sklon k analytickému myšlení a často se zaměřují na dosažení hlubokého porozumění světu kolem sebe. Osoby narozené v roce Hada jsou známé svou schopností koncentrace a odhodláním dosáhnout svých cílů. Přestože mohou být navenek klidní a zdrženliví, vnitřně jsou plní vášní a odhodlání. V osobních vztazích mohou být Hadi považováni za tajemné a někdy nedostupné, ale jsou také loajální a hluboce oddaní těm, na kterých jim záleží.

Charakteristika: narození v roce Hada jsou obvykle vnímáni jako záhadní a atraktivní, s tichou charizmou. Jsou často považováni za moudré a mají silný smysl pro spravedlnost.

Barvy: černá, červená, žlutá Tyto barvy symbolizují tajemství, vášeň a moudrost, což jsou klíčové charakteristiky Hada.

Čísla: 2, 8 a 9. Čísla dva, osm a devět jsou v čínské kultuře považována za šťastná a souvisí s harmonií a prosperitou.

Drahé kameny: Ametyst, Perla, Měsíční kámen, Akvamarín, Opál, Safír, Karneol. Tyto kameny jsou spojeny s ochranou a čištěním, což jsou vlastnosti, které odrážejí povahu Hada.

Květiny: orchidej, fialka. Tyto květiny představují eleganci a noblesu, které jsou v souladu s charakterem Hada.

Planeta: Pluto. Tato planeta je spojena s transformací, regenerací a hlubokými pravdami, což jsou aspekty spojené se znamením Hada.

Slavné osobnosti: Johann Wolfgang von Goethe, Mahatma Gandhi, Pablo Picasso, Virginia Woolf, John F. Kennedy, Bob Dylan, J.K. Rowling, Oprah Winfrey, Sarah Jessica Parker.

1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014, 2026, 2038

Kůň, sedmé znamení v čínském zvěrokruhu, je symbolem energie, nezávislosti a odvahy. Lidé narození v roce Koně jsou často vnímáni jako dynamičtí, energičtí a plní života. Tito jedinci jsou známí svým entuziasmem, schopností multitasking a přirozeným charisma. Jsou to nezávislé duše, které mají rády svobodu a spontánnost. Ve vztazích jsou vášniví a loajální, ale zároveň mohou být trochu nepředvídatelní.

Charakteristika: lidé narození v roce Koně jsou obvykle plní života, nezávislí a mají rádi svobodu. Jsou společenští, milují dobrodružství a často se pustí do rizikových podniků s nadšením.

Barvy: zelená, žlutá, purpurová Tyto barvy symbolizují růst, štěstí a noblesu, které jsou v souladu s energickou a optimistickou povahou Koně.

Čísla: 2, 3 a 7. Čísla dvě, tři a sedm jsou v čínské kultuře považována za šťastná a symbolizují harmonii a vyrovnanost, což jsou klíčové aspekty pro Koně.

Drahé kameny: Topaz, Ametyst, Akvamarín, Beryl, Opál, Olivín, Nefrit. Tyto kameny představují jasnost myšlení, klid a inspiraci, které jsou charakteristické pro osobnost Koně.

Květiny: kala, jasmín. Tyto květiny symbolizují radost a mladistvou energii, které jsou typické pro Koně.

Planeta: Slunce. Je spojeno s vitalitou, energií a autoritou, což jsou klíčové vlastnosti Koně.

Slavné osobnosti: Oprah Winfrey, Paul McCartney, Harrison Ford, Aretha Franklin, Rembrandt, Chopin, Clint Eastwood, Cindy Crawford.

1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015, 2027, 2039

Koza, osmé znamení čínského zvěrokruhu, symbolizuje kreativitu, klid a citlivost. Lidé narození v roce Kozy jsou obvykle považováni za umělecké, jemné a mírumilovné. Mají silné estetické cítění a jsou často intuitivní. Kozy jsou známé svou schopností přizpůsobit se různým situacím, ačkoli mohou mít tendenci vyhýbat se konfrontaci. Osoby narozené pod tímto znamením jsou často vnímány jako spolehlivé a milující, s hlubokým smyslem pro soucit a empatii. Mají sklon k introverzi, ale zároveň mohou být velmi společenští a oblíbení ve svém okolí.

Charakteristika: lidé narození v roce Kozy jsou často vnímáni jako milí, citliví a společenští. Mají sklon k uměleckým a kreativním činnostem a často vyhledávají harmonii a klid.

Barvy: zelená, červená, fialová Tyto barvy jsou spojeny s uklidňujícím účinkem, vášní a spiritualitou, které jsou charakteristické pro osobnost Kozy.

Čísla: 2 a 7. Tato čísla jsou v čínské kultuře považována za šťastná a souvisejí s harmonií a spiritualitou.

Drahé kameny: Jadeit, Perla, Růženín, Křišťál, Smaragd, Onyx, Granát. Tyto kameny jsou spojeny s klidem a moudrostí, což jsou vlastnosti, které odrážejí povahu Kozy.

Květiny: karafiát, pivoňka. Tyto květiny symbolizují štěstí a prosperitu, které jsou v souladu s jemnou a optimistickou povahou Kozy.

Planeta: Země. Tato planeta je spojena s stabilitou, plodností a trpělivostí, což jsou klíčové rysy osobnosti Kozy.

Slavné osobnosti: Michelangelo, Mark Twain, Jane Austen, Thomas Edison, Julia Roberts, Bruce Willis, Nicole Kidman, Julia Louis-Dreyfus, Chow Yun-Fat, Benicio Del Toro.

1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004, 2016, 2028, 2040

Opice, deváté znamení čínského zvěrokruhu, je symbolem inteligence, vynalézavosti a obratnosti. Lidé narození v roce Opice jsou často vnímáni jako extrémně chytří, s výrazným smyslem pro humor a schopností rychle řešit problémy. Tito jedinci jsou známí svou zvídavostí a schopností adaptovat se na různé situace s lehkostí a grace. Osoby narozené pod tímto znamením jsou často vnímány jako společenské, energické a mají tendenci být centrem pozornosti. Mají rádi zábavu a jsou často oblíbené ve svém sociálním kruhu díky svému vtipnému a hravému přístupu.

Charakteristika: lidé narození v roce Opice jsou často vnímáni jako bystrí, vtipní a otevření novým zkušenostem. Mají tendenci být velmi flexibilní a schopní se rychle učit a přizpůsobovat.

Barvy: bílá, modrá, zlatá Tyto barvy jsou spojeny s čistotou, klidem a úspěchem, což jsou charakteristiky spojené s osobností Opice.

Čísla: 4 a 9. Čísla čtyři a devět jsou v čínské kultuře považována za šťastná, neboť symbolizují stabilitu a dlouhověkost.

Drahé kameny: Olivín, Ametyst, Topaz, Akvamarín, Tyrkys. Tyto kameny jsou spojeny s ochranou a osvěžujícím účinkem, které jsou vlastnosti spojené s Opicí.

Květiny: chryzantéma, kaktus. Tyto květiny představují dlouhověkost a odolnost, což jsou vlastnosti, které rezonují s přizpůsobivou povahou Opice.

Planeta: Slunce. Tato planeta je spojena s vitalitou, energií a autoritou, což jsou klíčové rysy spojené se znamením Opice.

Slavné osobnosti: Leonardo da Vinci, Charles Dickens, Elizabeth Taylor, Tom Hanks, Will Smith, Halle Berry, Celine Dion, Julius Caesar, Eleanor Roosevelt, Mick Jagger.

1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005, 2017, 2029, 2041

Kohout, desáté znamení v čínském zvěrokruhu, je symbolem sebevědomí, přesnosti a efektivity. Lidé narození v roce Kohouta jsou často vnímáni jako organizovaní, rozhodní a ambiciózní. Mají sklon k upřímnosti a přímé komunikaci, což může být někdy chápáno jako arogance, ale ve skutečnosti je to projev jejich důvěry ve vlastní schopnosti a názory. Kohouti jsou známí svou pečlivostí a detailně orientovaným přístupem k životu. Jsou obvykle velmi zodpovědní a spolehliví, s vysokým smyslem pro spravedlnost a morální hodnoty. V osobních vztazích mohou být věrní a ochotní bojovat za ty, na kterých jim záleží.

Charakteristika: lidé narození v roce Kohouta jsou často vnímáni jako sebevědomí, odhodlaní a energičtí. Mají sklon k perfekcionismu a jsou často velmi úspěšní ve svých profesních kariérách.

Barvy: zlatá, hnědá, žlutá Tyto barvy jsou spojeny s bohatstvím, stabilitou a optimismem, což jsou klíčové charakteristiky spojené s Kohoutem.

Čísla: 5, 7 a 8. Čísla pět, sedm a osm jsou v čínské kultuře považována za šťastná a souvisejí s harmonií a prosperitou.

Drahé kameny: Citrín, Smaragd, Safír, Ametyst, Obsidián, Granát. Tyto kameny jsou spojeny s čistotou a pevností, což jsou vlastnosti spojené s Kohoutem.

Květiny: gladiola, netýkavka. Tyto květiny představují sílu a odolnost, které jsou v souladu s charakterem Kohouta.

Planeta: Merkur. Tato planeta je spojena s komunikací, inteligencí a rychlostí, což jsou klíčové rysy spojené se znamením Kohouta.

Slavné osobnosti: Beyoncé, Britney Spears, Elton John, Jennifer Lopez, Matthew McConaughey, Catherine Zeta-Jones, Serena Williams, Michael Caine, Roger Federer, Yoko Ono.

1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006, 2018, 2030, 2042

Pes, jedenácté znamení čínského zvěrokruhu, je symbolem loajality, čestnosti a upřímnosti. Lidé narození v roce Psa jsou často vnímáni jako oddaní, spolehliví a ochotní pomáhat ostatním. Mají silný smysl pro spravedlnost a obvykle se snaží o udržení harmonie a pořádku ve svém okolí. Psi jsou známí svou ochotou stát pevně při svých přátelích a rodině. Jsou to jedinci, kteří vyhledávají stabilitu a bezpečí, a často jsou považováni za velmi loajální a důvěryhodné partnery. Ve vztazích jsou často ochotní obětovat své vlastní potřeby pro blaho druhých.

Charakteristika: lidé narození v roce Psa jsou často vnímáni jako laskaví, ochotní a přátelští. Mají tendenci být spolehliví a často jsou vnímáni jako morální opora svého okolí.

Barvy: zelená, červená, fialová Tyto barvy jsou spojeny s obnovou, energií a důstojností, což jsou charakteristiky spojené s osobností Psa.

Čísla: 3, 4 a 9. Čísla tři, čtyři a devět jsou v čínské kultuře považována za šťastná a souvisejí s harmonií a dlouhověkostí.

Drahé kameny: Diamant, Ametyst, Granát, Akvamarín, Jantar, Jaspis. Tyto kameny jsou spojeny s pevností a ochranou, což jsou vlastnosti spojené s Psem.

Květiny: růže, orchidej. Tyto květiny symbolizují lásku a krásu, které jsou v souladu s laskavou a estetickou povahou Psa.

Planeta: Merkur. Tato planeta je spojena s komunikací, inteligencí a adaptabilitou, což jsou klíčové rysy spojené se znamením Psa.

Slavné osobnosti: Winston Churchill, Elvis Presley, Bill Clinton, Mother Teresa, Steven Spielberg, Madonna, Michael Jackson, George W. Bush, Donald Trump, Justin Bieber.

1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007, 2019, 2031, 2043

Prase, dvanácté a poslední znamení čínského zvěrokruhu, je symbolem štědrosti, upřímnosti a tolerance. Lidé narození v roce Prasete jsou často vnímáni jako dobrosrdeční, laskaví a velkorysí. Mají pověst jedinců, kteří jsou spolehliví, upřímní a nezištní, s hlubokým smyslem pro spravedlnost a silnou touhou pomáhat ostatním. Prasata jsou známá svou schopností udržovat klid a vyrovnanost, i v náročných situacích. Mají silnou potřebu pro harmonii a pohodlí, a často se snaží vyhledávat a udržovat mírové a stabilní vztahy

Charakteristika: lidé narození v roce Prasete jsou často považováni za srdečné, spolehlivé a upřímné. Mají pověst jedinců, kteří jsou tolerantní, shovívaví a mají vřelý přístup k ostatním.

Barvy: žlutá, šedá, hnědá Tyto barvy jsou spojeny s pohodou, stabilitou a důvěrou, což jsou klíčové charakteristiky spojené s osobností Prasete.

Čísla: 2, 5 a 8. Čísla dva, pět a osm jsou v čínské kultuře považována za šťastná a souvisejí s harmonií a prosperitou.

Drahé kameny: Ametyst, Topaz, Korál, Akvamarín, Rubín, Karneol, Jadeit. Tyto kameny jsou spojeny s ochranou, čistotou a vášní, což jsou vlastnosti spojené s Prasetem.

Květiny: hyacint, chryzantéma. Tyto květiny symbolizují štěstí a klid, což jsou vlastnosti, které rezonují s povahou Prasete.

Planeta: Jupiter. Tato planeta je spojena s rozšířením, štěstím a prosperitou, což jsou klíčové rysy spojené se znamením Prasete.

Slavné osobnosti: Albert Einstein, Henry Ford, Ronald Reagan, Arnold Schwarzenegger, Hilary Clinton, Elton John, Woody Allen, Steven Spielberg, Luciano Pavarotti, Ernest Hemingway.

Vzájemné vztahy zvířecích znamení čínského zvěrokruhu

Vzájemné vztahy zvířecích znamení čínského zvěrokruhu

Čínský zvěrokruh, klíčový prvek čínské kultury a astrologie, hraje zásadní roli v hodnocení mezilidských vztahů, včetně manželství, přátelství a profesních spojení. S jeho dvanáctiletým cyklem a dvanácti zvířecími znameními přináší tento systém hluboký vhled do osobnostních rysů, potenciální kompatibility a možných konfliktů mezi lidmi. V Číně je čínský zvěrokruh tradičně využíván k posouzení kompatibility, přičemž se klade velký důraz na vyvážené a harmonické vztahy. Tento aspekt je obzvláště důležitý v případě sňatků, kde se věří, že správná kombinace zvířecích znamení může vést k šťastnějšímu a stabilnějšímu manželství. Naopak, nekompatibilní párování může vést k neshodám a disharmonii.

Kompatibilita zvířecích znamení v čínském zvěrokruhu je často založena na vzájemném porozumění a doplňování charakterových vlastností. Například, některá znamení jsou považována za skvělé vůdce, zatímco jiná jsou ceněna pro jejich schopnost poskytovat podporu a stabilitu. V mnoha případech je tato kompatibilita považována za předpověd dlouhodobého štěstí a společného růstu.

V čínské společnosti je běžné, že rodiny a jednotlivci konzultují se zvěrokruhem při rozhodování o významných životních krocích, jako jsou svatby, partnerství nebo dokonce při výběru obchodních partnerů. Astrologické poradenství může zahrnovat analýzu zvěrokruhových znamení, jejich prvků a interakcí, aby se získala představa o potenciální harmonii nebo konfliktu. Význam kompatibility v čínském zvěrokruhu však přesahuje jen romantické nebo obchodní vztahy. Je považován za nástroj k posílení sociálních vazeb a podpory vzájemného porozumění mezi lidmi. V této souvislosti může být využit k posílení rodinných vztahů, přátelství a dokonce k lepšímu porozumění vlastním charakterovým rysům a osobnímu růstu.

Přestože moderní čínská společnost může být vůči astrologii skeptičtější, tradice čínského zvěrokruhu a jeho vliv na mezilidské vztahy zůstávají významnou součástí kulturního dědictví. Tento systém nabízí jedinečný pohled na lidské chování a vzájemné interakce, který je stále ceněný mnoha lidmi po celém světě.

Hodíme se k sobě podle čínského horoskopu?

Zadejte roky narození:

Znamení činského zvěrokruhu, která se k sobě hodí

V čínském horoskopu je kompatibilita mezi různými znameními považována za klíčovou pro harmonické mezilidské vztahy. Je založena na vlastnostech a prvcích spojených s každým znamením.

 • Krysa je známá svou chytrostí a adaptabilitou. Nejlépe se hodí k Buvolovi, Drakovi a Opici. Tyto kombinace představují podporu, intelektuální stimulaci a společné ambice.
 • Buvol symbolizuje sílu a spolehlivost. Exceluje ve vztazích s Krysou, Hadem a Kohoutem, kde může projevit svou stabilní povahu.
 • Tygr představuje odvahu a vášeň. Jeho dynamická povaha je kompatibilní s Drakem, Koněm a Psem, což vede k vzrušujícím a dobrodružným vztahům.
 • Králík je symbolem štěstí a mírumilovnosti. Nejlepší vztahy má s Kozou, Psem a Prasetem, kde panuje harmonie a porozumění.
 • Drak, silný a charismatický, nachází rezonanci s Krysou, Tygrem a Opicí, což jsou vztahy plné energie a inspirace.
 • Had je symbol moudrosti a tajemna. Buvol a Kohout jsou jeho nejkompatibilnějšími partnery, s nimiž sdílí hluboké porozumění a respekt.
 • Kůň ztělesňuje svobodu a nezávislost. S Tygrem, Kozou a Psem vytváří dynamické a vzrušující vztahy.
 • Koza přináší umělecký a kreativní rozměr. Nejlépe se doplňuje s Králíkem, Koněm a Prasetem, což vede k citlivým a podpůrným vztahům.
 • Opice, vynalézavá a inteligentní, je vynikající partner pro Krysu, Draka a Kozy, s nimiž sdílí zvídavost a hravost.
 • Kohout je organizovaný a praktický. Jeho nejlepší vztahy jsou s Buvolem a Hadem, kde může vyniknout jeho analytická mysl.
 • Pes je loajální a upřímný. Tygr, Kůň a Králík jsou jeho ideálními partnery pro sdílení hluboké důvěry a oddanosti.
 • Prase je upřímné a štědré. Králík, Koza a jiná Prasata jsou jeho nejlepšími volbami pro vztahy založené na vzájemném pochopení a empatii.

Znamení činského zvěrokruhu, která se k sobě nehodí

Stejně jako existují kompatibilní znamení, některé kombinace zvířecích znamení mohou vést k neshodám nebo konfliktům.

 • Krysa často najde konflikty s Koňem, protože jejich základní povahy jsou v opozici.
 • Buvol může mít obtíže ve vztazích s Kozou a Koněm, protože jejich nezávislé myšlení může narazit na Buvolovu tvrdohlavost.
 • Tygr může mít napjaté vztahy s Opicí a Hadem, kde může docházet ke střetům v důsledku silných osobností.
 • Králík naráží na neshody s Krysou a Drakem, kde může být jeho klidná povaha v kontrastu s jejich dynamikou.
 • Drak může mít obtíže s Psem a Kozou, kde může být jeho dominující povaha vnímána jako příliš autoritativní.
 • Had může mít problémy s Tygrem a Prasetem, což vede k nedorozuměním způsobeným rozdílnými životními přístupy.
 • Kůň má tendenci mít konflikty s Krysou a Buvolem, kde může být jeho potřeba nezávislosti v rozporu s jejich konzervativnějšími tendencemi.
 • Koza často naráží na problémy s Buvolem a Psem, kvůli rozdílům v hodnotách a přístupech.
 • Opice může být ve střetu s Tygrem a Prasetem, kde mohou její triky a šibalství být vnímány jako neúcta.
 • Kohout může mít obtíže s Králíkem a Psem, kde může docházet ke střetům způsobeným rozdílnými prioritami.
 • Pes může mít konflikty s Drakem a Kozou, protože může považovat jejich ambice za neupřímné nebo povrchní.
 • Prase může mít napjaté vztahy s Hadem a Opicí, kde může být jejich poctivost a bezprostřednost chápána jako naivita.
Historie čínského zvěrokruhu

Historie čínského zvěrokruhu

Čínský zvěrokruh, známý také jako Shengxiao, je důležitým aspektem čínské kultury a má hluboké kořeny v čínské mytologii a astronomii. Tradice čínského zvěrokruhu sahá až do doby dynastie Shang (asi 1600–1046 př. n. l.), kdy byl používán především pro vyprávění času a určování ročních období. Zvěrokruh je založen na lunisolárním kalendáři, který kombinuje solární a lunární cykly, a skládá se ze dvanácti zvířecích znamení: krysa, buvol, tygr, králík, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a prase. Každé zvíře má přiřazeny určité charakteristické rysy a pověry, které ovlivňují osobnost a osud jedince.

Původně byl čínský zvěrokruh používán k určování nejlepších časů pro zemědělství, svatby, narození a další důležité životní události. Tento systém měl také hluboký vliv na čínskou astrologii a feng-šuej, kde pozice a pohyb nebeských těles hrály klíčovou roli při určování osudu a harmonie v životě jedince.

Čínský zvěrokruh prošel v průběhu dějin řadou změn a vývoje. Původní zvěrokruh byl založen na pozorováních Jupiterova dvanáctiletého oběhu kolem Slunce, přičemž každé zvíře reprezentovalo jeden rok v tomto cyklu. Během dynastií Tang a Song došlo k dalšímu rozvoji a popularizaci zvěrokruhu, přičemž každé zvíře bylo spojováno s určitými hodinami dne a měsíci. V této době také začaly vznikat různé legendy a příběhy vysvětlující, proč jsou zvířata v zvěrokruhu umístěna v určitém pořadí. V moderní době je čínský zvěrokruh často používán pro zábavu a horoskopy, ale stále zůstává důležitým kulturním a náboženským symbolem v Číně a v čínských komunitách po celém světě.

Čínský zvěrokruh hraje důležitou roli v tradičních čínských obřadech a oslavách, zejména v době Čínského nového roku. Tato slavnost je nejvýznamnějším a nejveselejším svátkem v čínském kalendáři, přičemž každý rok je spojen s jedním ze zvířat zvěrokruhu. Rok každého zvířete přináší určité předpovědi a věštby pro nadcházející rok.

 • Rok Krysy symbolizuje nové začátky a obnovu. Tento rok přináší příležitosti pro zahájení nových projektů a podniků, a povzbuzuje k objevování nových možností.
 • Rok Býka reprezentuje vytrvalost a pracovitost. Býk přináší rok, kdy se tvrdá práce vyplácí, a zdůrazňuje důležitost trpělivosti a vytrvalosti při dosahování cílů.
 • Rok Tygra pdpovídá odvaze a dobrodružství. Tygr představuje rok pro riskování a překonávání překážek s odvahou a sebevědomím.
 • Rok Králíka je symbolem klidu a jemnosti. Králík přináší rok hledání harmonie a vyhýbání se konfliktům, s důrazem na udržení míru a klidu.
 • Rok Draka je považován za šťastný a plný energie. Tento rok přináší dynamiku, sílu a štěstí, a je považován za jeden z nejvíce příznivých v čínském zvěrokruhu.
 • Rok Had přináší moudrost a záhadnost. Rok Hadu je spojen s hlubokým myšlením, intuicí a rafinovaností, povzbuzující k introspekci a duchovnímu růstu.
 • Rok Koně symbolizuje svobodu a nezávislost. Tento rok je charakterizován energií, cestováním a dobrodružstvím, a nabádá k prozkoumávání nových horizontů.
 • Rok Kozy přináší klid a kreativitu. Rok Kozy je vhodný pro umělecké aktivity a projevy kreativity, zároveň podporuje mír a harmonii.
 • Rok Opice přináší vtip a vynalézavost. Rok Opice je časem pro inovace a inteligentní řešení problémů, povzbuzující k flexibilitě a adaptabilitě.
 • Rok Kohouta symbolizuje poctivost a přesnost. Rok Kohouta je spojen s pracovitostí, sebedisciplínou a úsilím o dokonalost.
 • Rok Psa přináší loajalitu a spolehlivost. Tento rok je charakterizován upřímností, věrností a silným smyslem pro spravedlnost a morálku.
 • Rok Prasete přináší štěstí a hojnost. Rok Prasete je spojen s radostí, hojností a oslavami, a je považován za čas prosperity a pohody.

Tradiční oslavy Čínského nového roku zahrnují dekorace, ohňostroje, tradiční tance, jako je tanec lvů a draků, a rodinné shromáždění s velkými hostinami. Lidé často nosí oděvy ve šťastných barvách, jako je červená, a dávají si červené obálky (hongbao) s penězi jako symbol štěstí a prosperity. Kromě Nového roku, čínský zvěrokruh ovlivňuje i další tradiční obřady, jako jsou svatby a pohřby, kde se berou v úvahu zvěrokruhové znamení a horoskopy, aby se zajistila harmonie a štěstí pro účastníky. Ve své podstatě je čínský zvěrokruh fascinujícím a komplexním systémem, který odhaluje hluboké spojení mezi lidmi, přírodou a kosmosem, a zůstává neodmyslitelnou součástí čínské kultury a dědictví.

Mýty a legendy čínského zvěrokruhu

Mýty a legendy

Legendy o vzniku čínského zvěrokruhu jsou rozmanité a fascinující. Jedna z nejpopulárnějších příběhů vypráví o závodě, který uspořádal Jadeitový Císař, vládce nebes, aby vybral zvířata, která budou reprezentovat cyklus zvěrokruhu. Zvířata měla překonat řeku a podle pořadí, v jakém dosáhla druhého břehu, byla jim přidělena místa v zvěrokruhu.

Krysa, chytrá a vynalézavá, se dostala na první místo tím, že jela na zádech Býka a v poslední chvíli přeskočila před něj, aby vyhrála závod. Býk, silný a spolehlivý, přišel druhý. Následovala energická a rozhodná Tygr, opatrný Králík, který překonal řeku skákáním po kamenech, a mocný Drak, který přiletěl. Had, vychytralý a lstivý, se připletl k noze Koně, který přišel sedmý, a překvapil ho, čímž získal šesté místo. Koza, Opice a Kohout použily týmovou práci k překonání řeky a přišly v tomto pořadí. Pes, který miloval koupání, přišel jedenáctý, a konečně, pohodové a pomalé Prase uzavřelo cyklus.

Vnitřní zvíře čínského zvěrokruhu

Den je rozdělen do dvanácti dvouhodinových období, přičemž každé je spojeno s jedním ze 12 zvířecích znamení, která symbolizují tzv. "vnitřní zvíře". Toto znamení má vliv na emoční aspekty a hlubší části osobnosti jedince.

23:00-01:00 - Krysa
01:00-03:00 - Býk
03:00-05:00 - Tygr
05:00-07:00 - Králík
07:00-09:00 - Drak
09:00-11:00 - Had
11:00-13:00 - Kůň
13:00-15:00 - Koza
15:00-17:00 - Opice
17:00-19:00 - Kohout
19:00-21:00 - Pes
21:00-23:00 - Vepř

Tento příběh odráží různé charakteristiky zvířat a způsob, jakým byly přiřazeny do zvěrokruhu. Zde jsou další populární legendy vtahující se k jednotlivým znamením čínského zvěrokruhu:

 • Krysa a Jadeitový Císař: V této legendě Jadeitový Císař vyhlásil závod, aby určil pořadí zvěrokruhu. Krysa, ačkoli malá a fyzicky slabší než ostatní zvířata, použila svou chytrost k zajištění vítězství. Skryla se v uchu Býka a v poslední chvíli přeskočila před něj, aby překročila cílovou čáru jako první.
 • Krysa a zlaté mince: V jiné legendě krysa nalezla ztracené zlaté mince a vrátila je chudému rolníkovi. Tento čin přinesl rolníkovi bohatství a prosperitu, a jako poděkování za její pomoc, byla krysa umístěna na první místo v zvěrokruhu.
 • Býk a orbou pole: Býk, symbolem síly a vytrvalosti, v této legendě pomohl chudému zemědělci obrátit neúrodnou půdu na plodnou zemi. S neúnavnou prací a odhodláním Býk dokázal, že i nejtvrdší práce může přinést bohatou úrodu.
 • Býk a záchrana vesnice: V jiném příběhu Býk zachránil vesnici před povodní tím, že odvedl vodu do jiného toku. Jeho houževnatost a ochotná síla byly oslavovány vesničany, kteří ho poctili místem v zvěrokruhu.
 • Tygr jako strážce vesnice: Legenda vypráví o tygrovi, který ochránil vesnici před zlými duchy a monstry. Jeho odvaha a síla zajistily vesničanům bezpečí a mír, a tygr byl uznáván jako mocný ochránce.
 • Tygr a zázračný lék: V jiném příběhu tygr pomohl nemocnému chlapci uzdravit se záhadnou chorobou. Tygr přinesl léčivé byliny z hor, což ukázalo jeho moudrost a znalost léčivých umění.
 • Králík a Měsícová bohyně: V této legendě Králík obětuje své maso Měsícové bohyni jako projev úcty a oběti. Bohyně byla tak dojata jeho ušlechtilostí, že mu dala místo na Měsíci jako znamení jeho štěstí a dlouhověkosti.
 • Králík a záchranář: V jiném příběhu Králík pomohl zvířatům v lese najít vodu během období sucha. Jeho schopnost používat inteligenci a vynalézavost k překonání překážek ukázala jeho důležitost v zvěrokruhu.
 • Drak přináší déšť: V jedné legendě drak přinesl déšť do sužované oblasti a zachránil tak obyvatele před hladomorem. Jeho moc přinést déšť a prosperitu ukázala jeho významnou roli v čínské mytologii.
 • Drak a ztracené království: Drak také pomohl najít ztracené království pod vodou. Jeho schopnost cestovat mezi různými světy ukázala jeho mimořádné schopnosti a mystickou povahu.
 • Had a nesmrtelnost: V legendě Had poskytl nesmrtelný elixír císaři, čímž ukázal svou spojitost s magií a věčným životem. Tento příběh zdůrazňuje hadovu moudrost a duchovní hloubku.
 • Had a zahrada moudrosti: V jiném příběhu had strážil zahradu plnou moudrosti. Ti, kteří hledali znalosti, museli překonat hada, což představuje hada jako strážce tajemství a poznání.
 • Kůň a závod s větrem: V této legendě Kůň soutěžil v závodě s větrem a vyhrál, což ukázalo jeho neuvěřitelnou rychlost a sílu. Příběh zdůrazňuje koně jako symbol svobody a nezdolnosti.
 • Kůň a zachránce princezny: V jiném příběhu kůň pomohl mladému princovi zachránit princeznu z věže. Jeho odvaha a oddanost udělaly z něj hrdinu a zaslouženě ho postavily do zvěrokruhu.
 • Koza a Zlaté rouno: V legendě Koza obdarovala chudého pastýře zlatým rounem, které mu přineslo bohatství a štěstí. Tento příběh zdůrazňuje kozy jako symbol štěstí a hojnosti.
 • Koza jako mírový vyjednavač: Koza také zasáhla do konfliktu mezi dvěma královstvími a pomohla dosáhnout míru svou moudrostí a klidným přístupem. Její schopnost přinést harmonii a řešit konflikty zdůrazňuje její důležitost v zvěrokruhu.
 • Opice a broušení zubů: Jedna legenda vypráví o opici, která se snažila stát se nesmrtelnou tím, že brousila své zuby proti kameni. Tento příběh symbolizuje opicí touhu po vědění a neustálém zlepšování.
 • Opice a královský dvůr: V jiném příběhu opice zachránila královský dvůr před zlotřilým duchem pomocí své chytrosti a vtipu. Její odvaha a inteligence zachránily dvůr a zajistily jí místo v zvěrokruhu.
 • Kohout a sluneční bůh: V legendě kohout každé ráno zpíval, aby přivolal slunce a rozehnal tmu. Tento příběh symbolizuje kohoutovu roli jako posla světla a naděje.
 • Kohout a zlaté semínko: Kohout našel zlaté semínko a přinesl ho zemědělci, který pak sklízel bohatou úrodu. Tento příběh zdůrazňuje kohoutův smysl pro poctivost a jeho spojení s prosperitou.
 • Pes a věrný strážce: V jedné legendě pes ochránil poklad svého pána před zloději, zatímco pán byl pryč. Jeho loajalita a odhodlání ukázaly jeho význam jako symbolu oddanosti a ochrany.
 • Pes a záchrana dítěte: Pes také zachránil ztracené dítě v lese a přivedl ho bezpečně domů. Jeho instinkt pro ochranu a péči o ostatní představuje pes jako ochránce a strážce.
 • Prase a magický perlový prsten: Legenda vypráví o praseti, které objevilo magický prsten s perlou schopnou splnit přání. Prase prsten použilo k přinášení hojnosti a štěstí do své komunity.
 • Prase a nebeský most: V jiném příběhu prase pomohlo bohům postavit most přes oblohu. Jeho vytrvalost a pevná vůle byly nezbytné pro dokončení mostu, což ukazuje prasete jako symbol vytrvalosti a odolnosti.
Elementy čínského horoskopu a čínský zvěrokruh

Elementy čínského horoskopu a čínský zvěrokruh

Věděli jste, že existuje odpovídající element čínského zvěrokruhu, který nám může poskytnout ještě více informací o roce a o nás samotných? Například rok 2023 není jen rokem Králíka, ale je to rok Vodního Králíka! Co to tedy znamená, že rok 1989 byl rokem Zemského Hada? Nebo že rok 2002 byl rokem Ohnivého Koně? Pojďme se podrobněji podívat na teorie za elementy, co každý z elementů znamená a jak můžete zjistit, který je ten váš! Tyto elementy a jejich kombinace s jednotlivými znameními zvěrokruhu poskytnout hlubší vhled do naší osobnosti a vztahových dynamik. Například Vodní Králík může mít tendenci být citlivější a intuitivnější, což může vést k hlubším emocionálním spojením v partnerství. Na druhou stranu Zemský Had by mohl přinést stabilní, ale záhadnou energii do vztahu, zatímco Ohnivý Kůň může přinést vášeň a dynamiku. Porozumění těmto elementům a jejich vztahům k zvěrokruhovým znamením vám může pomoci lépe pochopit sebe i svého partnera, a tím podpořit harmonii a porozumění ve vašem vztahu.

Kov - rok narození končí na 0 nebo 1
Voda - rok narození končí na 2 nebo 3
Dřevo - rok narození končí na 4 nebo 5
Oheň - rok narození končí na 6 nebo 7
Země - rok narození končí na 8 nebo 9

Existuje pět elementů čínského zvěrokruhu: dřevo, oheň, země, kov a voda. Tyto jsou odvozeny z teorie Pěti Elementů - nebo Wu Xing - filozofie používané k popisu vztahu a vzájemné závislosti mezi všemi věcmi. Toto učení je založeno na hledání rovnováhy a přijetí procesu. Jak jedna energie roste, druhá klesá. Všechny elementy jsou propojeny a neexistuje žádná hierarchie. Tato teorie tvoří základ nejen čínského zvěrokruhu, ale také dalších východních tradic, jako jsou feng shui, holistická medicína, akupunktura, věštění (jako je I-ťing) a bojová umění. V západní astrologii existuje podobný koncept čtyř elementů - země, vzduch, oheň a voda - původně popsaný Platónem v Timaiosovi. Tyto myšlenky o elementech a jejich vzájemných vztazích jsou kořenem toho, proč říkáme, že ohnivá znamení jsou prchlivá a vodní znamení citlivá. Bez jednoho elementu (nebo typu) druhý element neexistuje. Žádný není lepší nebo horší než druhý a všechny se navzájem doplňují. Cílem je harmonie. Všechny astrologické archetypy, které se nyní staly memy, vznikly zde.

V teorii Pěti Elementů je interakce mezi elementy tím, co jak vytváří, tak ničí energii. Když elementy interagují, jako opačné strany symbolu jin-jang, pokrok (ať už pozitivní nebo negativní) je nevyhnutelný. Cyklus Pěti Elementů jde v konkrétním pořadí a lze si ho zapamatovat podle procesů tvorby a destrukce mezi nimi. V teorii Pěti Elementů jsou tvorba a destrukce komplementárními procesy, ve kterých je konečným cílem harmonie. Tvorba: Dřevo zapaluje Oheň … Oheň tvoří Zemi … Země obsahuje Kov … Kov přenáší Vodu … Voda živí Dřevo. Destrukce: Oheň roztavuje Kov … Kov poráží Dřevo … Dřevo rozděluje Zemi … Země absorbuje Vodu … Voda hasí Oheň.

Jak tyto různé elementy a zvěrokruhová znamení ovlivňují naše interakce s partnery? Například někdo narozený v roce Dřevěného Králíka může přinést do vztahu kreativitu a empatii, zatímco Ohnivý Kůň může přidat vášeň a energii. Znalost těchto kombinací vám může pomoci pochopit, jak vy a váš partner reagujete v různých situacích, jak spolu komunikujete a jak můžete nejlépe spolupracovat pro dosažení harmonického vztahu.

Protože všechny elementy spolupracují, mají různé priority a lidé narození pod určitými typy elementů mají rozlišné osobnostní rysy. Pokud chcete vytvořit dlouhodobě úspěšný tým lidí potřebuje všechny části skládačky: vizionářskou osobu dřeva, dobrodružnou osobu ohně, mírotvornou osobu země, přísnou osobu kovu a uměleckou osobu vody. Mějte na paměti, že každý element je pouze jednou částí skládačky (která zahrnuje také zvěrokruhové znamení pro každý rok). Některé elementy rezonují více s konkrétním znamením zvěrokruhu - jako je dřevo se znamením králíka a kohout s kovem. Pojďme se podívat na detaily každého z nich, abyste mohli identifikovat, který je ten váš. Mějte také na paměti vaše čínské zvěrokruhové znamení, protože to přidává další vrstvu k porozumění tomu, jak vás element ovlivňuje.

Dřevo: Zakotvení vizionáři

Lidé narození v letech elementu Dřeva jsou trpěliví, soucitní a pochopitelní. Podobně jako rozsáhlé kořeny mohutného, starobylého stromu jsou tito lidé moudří a stále rostou. Lidé Dřeva jsou stejně milí a společenští, jako jsou stabilní a praktičtí. Stromy si mezi sebou posílají zprávy prostřednictvím své podzemní sítě kořenů a stejně tak pro lidi Dřeva, komunikace a růst jdou ruku v ruce.

 • Roky: 1974, 1975, 1984, 1985, 1994, 1995, 2004, 2005, 2014, 2015, 2024, 2025
 • Barva: Zelená - dřevo je často spojováno s přírodou a rostlinami, a zelená barva symbolizuje život a růst.
 • Kámen: Citrín - tento drahý kámen je spojován s podporou tvořivosti a představivosti, což jsou kvality spojené s elementem dřeva.
 • Planeta: Jupiter - je astrologicky spojován s expanzí, růstem a rozvojem, což odpovídá významu dřeva.
 • Znamení zvěrokruhu: Tygr, králík
 • Směr: Východ - v čínské filozofii je dřevo spojováno se směrem východ, který symbolizuje růst a nové začátky.
 • Roční období: Jaro - dřevo je spojováno s jarem, obdobím obnovy, kvetení a nového života.
 • Vyjádření: Tvořivost - dřevo je často spojováno s tvořivostí, imaginací a inspirací.
 • Orgán: Játra - v tradiční čínské medicíně jsou játra spojena s elementem dřeva a jeho harmonií.
 • Vlastnosti: Flexibilita - dřevo je pružné a schopné přizpůsobit se, což symbolizuje flexibilitu a adaptabilitu.
 • Číslo: 3 - Číslo tři je často spojováno s elementem dřeva a jeho významem tvořivosti, růstu a rozvoje.

Protože jsou však tak zaměřeni na růst a příležitosti, mohou se lidé Dřeva stát příliš soutěživými nebo posedlými úspěchem kvůli vízezství samotnému. Když jsou příliš zaměřeni na vítězství, mohou být vtíraví a nedbají potřeb druhých. Jejich vize je silná, ale neměla by bránit pokroku ostatních! Lidé Dřeva jsou vynikající plánovači a rozhodující a často jsou spojováni s mimořádně moudrými tvory, jako jsou sovy. Aby čelili své občasné tendenci přepracovávat se nebo přejídat se, měli by pravidelně cvičit (něco pomalého a posilujícího svaly, jako je jóga nebo pilates) a dostatečně odpočívat.

Do partnerských vztahů přináší lidé Dřeva stabilitu a růst. Jejich přirozená trpělivost a pochopení jsou klíčová pro vybudování silného emocionálního základu v partnerství. Výzvou pro ně může být najít rovnováhu mezi svými vlastními ambicemi a potřebami partnera, aby se zabránilo pocitu ztráty osobního prostoru. Jejich schopnost plánovat a rozhodovat se může být velkým přínosem pro dlouhodobé cíle vztahu, pokud se však stane příliš dominující, může vést k napětí. Vzájemná komunikace a respektování hranic jsou klíčem k harmonii.

Oheň: Vyhledávači vzrušení

Ti, kteří se narodili v letech elementu Ohně, nemohou odolat pronásledování dobrodružství. Jsou kreativní a vytrvalí, a hluboce vášniví ohledně života. Ohniví lidé jsou nesmírně motivovaní, a jakmile je jejich jiskra zapálena, nezastaví se, dokud nerozsvítí celou vesnici... nebo, naopak, dokud nevypálí vesnici do základů. Ohnivé typy chtějí vzít všechny a každého na cestu za dobrodružstvím. A pokud nechcete být pohlceni plamenem, absolutně není možné jim stát v cestě!

 • Roky: 1976, 1977, 1986, 1987, 1996, 1997, 2006, 2007, 2016, 2017, 2026, 2027
 • Barva: Červená - symbolizuje vášeň a energii spojenou s elementem Ohně.
 • Kámen: Rubín - je spojován s láskou, vášní a vitalitou, což jsou charakteristiky spojené s elementem Ohně.
 • Planeta: Mars - je astrologicky spojován s energií, vášní a akcí, což odpovídá významu Ohně..
 • Znamení zvěrokruhu: Kůň, had
 • Směr: Jihozápad - oheň je spojován se jihozápadním směrem, který symbolizuje akci a expanzi.
 • Roční období: Léto - ohnivý element je spojen s létem, obdobím slunce a aktivity.
 • Vyjádření: Vášeň - oheň symbolizuje vášeň, nadšení a odhodlání.
 • Orgán: Srdce - v tradiční čínské medicíně je srdce spojeno s elementem Ohně a jeho energií.
 • Vlastnosti: Aktivita, sebedůvěra, odvaha - oheň symbolizuje sílu vůle a schopnost jednat.
 • Číslo: 9 - číslo devět je často spojováno s elementem Ohně a jeho významem energie a nadšení.

Protože fungují na vášni, ohniví lidé jsou vyhledávači vzrušení, kteří se snadno nudí, pokud se to, co dělají, stane příliš opakujícím se nebo všedním. Nevycházejí dobře v pracovních prostředích, kde je každý den stejný, a mohou mít nové inpulzy. Práce na volné noze je pro ně určitě lepší než práce ve stejné společnosti navěky. Ohnivé typy opustí práci nebo vztah v okamžiku, kdy je zaujme něco vzrušujícího. Spontánnost je jejich jazyk lásky. Protože potřebují neustálou stimulaci, ohniví lidé mohou trpět úzkostí a insomnií, pokud si nedávají pozor na regulaci svého nervového systému. Ohniví lidé jsou horkokrevní. Aby se ochladili, měli by být velmi bdělí ohledně dostatečného hydratování!

Ohniví lidé přinášído vztahu vzrušení a spontánnost. Jejich vášeň a touha po dobrodružství mohou být infekční, ale také mohou představovat výzvu, pokud jejich partner upřednostňuje stabilitu a předvídatelnost. Ohniví lidé se musí naučit najít rovnováhu mezi jejich touhou po nových zážitcích a potřebami a pohodlím svého partnera. Je důležité, aby si byli vědomi, jak jejich rozhodnutí a akce ovlivňují své partnery, a aby hledali způsoby, jak udržet vztah vzrušující, aniž by riskovali jeho stabilitu.

Země: Zamyšlení mediátoři

Ti, kteří se narodili v letech elementu Země, jsou přirození udržovatelé míru. Jsou zodpovědní a orientovaní na spravedlnost, a často jsou mediátory mezi vrstevníky na vysoké škole nebo školními nadšenci na střední škole, kteří vždy zajišťují, aby byl skupinový projekt odevzdán včas. Typy Země vystihuje slovní spojení „Hledejte pomocníky“, a jsou nejlepší v pomáhání svým přátelům, rodině a každému, kdo si je opravdu váží. Lidé Země zůstávají klidní, i když jsou v oku bouře.

 • Roky: 1978, 1979, 1988, 1989, 1998, 1999, 2008, 2009, 2018, 2019, 2028, 2029
 • Barva: Hnědá - hnědá barva symbolizuje pevnost a stabilitu spojenou s elementem Země.
 • Kámen: Tygří oko - je spojován s odhodláním, rovnováhou a sílou, což jsou charakteristiky spojené s elementem Země.
 • Planeta: Saturn - je astrologicky spojován s disciplínou a strukturou, což odpovídá významu Země.
 • Znamení zvěrokruhu: Drak, pes, býk, koza
 • Směr: Střed - Země je spojována se středním směrem, který symbolizuje stabilitu a rovnováhu.
 • Roční období: Pozdní léto - element Země je spojen s pozdním létem, obdobím sklizně a uklidňujícího závěru sezóny.
 • Vyjádření: Stabilita - element Země symbolizuje stabilitu, spojení s přírodou a pevný základ.
 • Orgán: Žaludek - v tradiční čínské medicíně je žaludek spojen s elementem Země a jeho rovnováhou.
 • Vlastnosti: Spolehlivost, pevnost, praktičnost - Země symbolizuje praktické vlastnosti a pevný základ.
 • Číslo: 5 - číslo pět je často spojováno s elementem Země a jeho významem rovnováhy a středovosti.

Přestože jsou expertní řešitelé problémů a manažeři krizí, mohou lidé Země někdy zajít příliš daleko se svou mocí a stát se trochu sebestřednými a zahleděnými. Tito lidé přesunou hory, aby vám pomohli, ale nejsou spokojeni, pokud jim nikdo nepoděkuje. Jednoduché „děkuji“ není pro typy Země dostatečné. Aby se udrželi na zemi ve svém životě podnikání - místo toho, aby jen žili, aby pomáhali všem ostatním - měli by si lidé Země udělat čas na meditaci a klid. Ano, vždy je něco k opravě, ale nemusí to být vždy opraveno okamžitě. Jasnost přichází s trpělivostí.

Do vztahů lidé Země přináší stabilní a vyrovnanou energii. Jejich schopnost udržovat klid a řešit konflikty může být velkým přínosem pro jakýkoli vztah. Avšak jejich tendence k sebestřednosti a kontrole může být výzvou, zejména pokud hledají ocenění za své činy. Je důležité, aby si lidé Země uvědomili potřebu vyváženosti mezi dáváním a přijímáním v partnerských vztazích. Meditace a čas strávený v klidu mohou pomoci lidem Země zachovat jejich vnitřní rovnováhu a umožnit jim být lepšími partnery, kteří jsou schopni poskytovat podporu bez očekávání něčeho na oplátku.

Kov: Odhodlané ledové královny

Ať už je máte rádi nebo ne, lidé narození v letech elementu Kovu vždy dokončí svou práci. Jsou neústupní a neohební, často vyzařují atmosféru jako Miranda Priestly ve filmu Ďábel nosí Pradu. Kovoví lidé jsou disciplinovaní minimalisté, kteří jsou na útočné cestě. Pro ně přichází spokojenost s nalezením nejjednodušší cesty k dobře odvedené práci. Jsou také extrémně loajální a zuřivě chrání své blízké. Kovové typy jsou disciplinované a mají vysoké morální standardy, a i když je to něco, co si zaslouží respekt, mohou být také soudní a kontrolovaní. Ostří jako nože, když jsou kovoví lidé naštvaní, jejich slova mohou řezat. Je nezbytné, aby se naučili trochu se uvolnit a uvědomit si, že pravidla a struktura jsou důležitá, ale nejsou vším.

 • Roky: 1970, 1971, 1980, 1981, 1990, 1991, 2000, 2001, 2010, 2011, 2020, 2021, 2030, 2031
 • Barva: Bílá - s kovem je často spojována bílá barva a symbolizuje čistotu a sílu.
 • Kámen: Diamant - je považován za nejcennější drahý kámen a symbolizuje sílu a nezničitelnost, což odpovídá významu kovovému elementu.
 • Planeta: Venuše - kov je astrologicky spojován s láskou, krásou a uměním, což jsou charakteristiky spojené s planetou Venuší.
 • Znamení zvěrokruhu: Opice, kohout
 • Směr: Západ - kov je spojován se západním směrem, který symbolizuje kreativitu a umělecký výraz.
 • Roční období: Podzim - element Kov je spojen s podzimem, obdobím sklizně a estetickým vnímáním.
 • Vyjádření: Krása - kov symbolizuje estetickou krásu, umění a lásku k vytváření.
 • Orgán: Plíce - v tradiční čínské medicíně jsou plíce spojena s kovovým elementem a jeho harmonií.
 • Vlastnosti: Elegance, uměleckost, láska - kov symbolizuje estetiku a schopnost vyjádřit krásu.
 • Číslo: 6 - číslo šest je často spojováno s elementem Kov a jeho významem umění a krásy.

Kovoví lidé mohou objevit svou měkčí a soucitnější stranu prostřednictvím dobrovolné práce. Je pro ně dobré zažít věci, které rostou ven a nejen nahoru. Jsou poníženi tím, že jsou součástí něčeho většího než oni sami, což má stále hmatatelný dopad. Protože mají problémy s odpuštěním měli by si procvičovat hluboké dýchání a meditaci, aby našli svůj vnitřní klid.

Do romantických vztahů mohou lidé Kovu přinést stabilitu a odhodlání. Jejich loajalita a ochranářský postoj může být velkým přínosem, ale také může vést k problémům, pokud se stanou příliš kontrolovanými nebo hodnotícími. Je důležité, aby se lidé Kovu naučili uvolnit a být otevřenější k flexibilitě a kompromisu ve vztazích. Práce na sobě a zapojení do místních aktivit může pomoci lidem Kovu rozšířit své horizonty a přijmout měkčí, soucitnější přístup k partnerovi. Meditace a hluboké dýchání mohou být klíčové pro nalezení vnitřního klidu a vyváženosti v partnerských vztazích.

Voda: Introspektivní umělci

Lidé narození v letech elementu Vody jsou citliví a introvertní, obvykle potřebují hodně času na sebereflexi. S neustále se točícími myšlenkami - a někdy s hlavami v oblacích - se rádi drží dál od dramatu a pozorují z povzdálí. Lidé Vody vstoupí do stresových situací pouze tehdy, když vědí, že jejich hlas je třeba slyšet. Typy Vody milují svou vlastní společnost a jejich šťastnou chvílí je strávení deštivého dne uvnitř, čtení a psaní deníku. Typy Vody jsou plné kreativity a inspirace. Jsou soucitní perfekcionisti, kteří rádi koordinují aktivity, které dělají všechny šťastnými.

 • Roky: 1972, 1973, 1982, 1983, 1992, 1993, 2002, 2003, 2012, 2013, 2022, 2023, 2032, 2033
 • Barva: Modrá - symbolizuje hloubku a klid spojený s elementem Vody.
 • Kámen: Akvamarín - je spojován s emocemi, duchovním růstem a klidem, což jsou charakteristiky spojené s elementem vody.
 • Planeta: Neptun - je astrologicky spojován s intuicí a duchovním rozvojem, což odpovídá významu vody.
 • Znamení zvěrokruhu: Krysa, prase
 • Směr: Sever - voda je spojována se severním směrem, který symbolizuje klid a reflexi.
 • Roční období: Zima - element vody je spojen se zimou, obdobím klidu a odpočinku.
 • Vyjádření: Emoce - voda symbolizuje emocionální hloubku, intuici a citlivost.
 • Orgán: Ledviny - v tradiční čínské medicíně jsou ledviny spojeny s elementem Vody a jeho rovnováhou.
 • Vlastnosti: Citlivost, intuice, mystika - Voda symbolizuje schopnost vnímat a chápat emocionální a duchovní aspekty života.
 • Číslo: 2 - číslo dva je často spojováno s elementem Vody a jeho významem rovnováhy a harmonie.

Empatičtí až za hranu, mohou typy Vody někdy nechat své blízké, aby převzali kontrolu nad jejich životem, a mohou se ztratit v příbězích druhých. Na druhou stranu se také mohou izolovat, aby se chránili, a stát se pasivními nebo sebeuspokojujícími. Protože lidé Vody udržují tolik v sobě, když to všechno vyjdou ven, je to pro jejich rodinu a přátele ohromující. Pro nalezení rovnováhy potřebují lidé narození v letech Vody klidné prostředí. Měli by se také nutit, aby vyšli z domu a socializovali se, protože i když se mohou vždy sami bavit, jsou napájeni tím, že jsou v okolí ostatních. Vodní typy jsou obecně nebojácné a mají silnou vůli. Nepodceňujte je jen proto, že jsou citliví!

V kontextu romantických vztahů mohou lidé Vody přinést hluboké emoční porozumění a kreativní energii. Jejich schopnost soucítění a vkládání se do situací ostatních může být velkým přínosem, ale mohou se také snadno ztratit v emocích druhých. Je důležité, aby lidé Vody našli způsoby, jak udržet svou nezávislost a individualitu v partnerství. Vyhledávání klidných aktivit a prostředí jim může pomoci najít rovnováhu a zůstat v kontaktu se svým vnitřním já.

Feng Shui a čínský zvěrokruh

Feng Shui a čínský zvěrokruh

Ve světě, kde se modernost střetává s tradicí, hrají starodávné praxe jako Feng Shui a čínský zvěrokruh stále významnou roli. Mladí lidé, hledající smysl a uspořádání v rychlém světě, čím dál častěji obracejí svou pozornost k těmto dávným moudrostem. A není divu - kombinace Feng Shui a čínského zvěrokruhu nabízí fascinující východisko pro lepší porozumění sebe sama a světa kolem nás.

Feng Shui, což v překladu znamená "vítr" a "voda", je starověká čínská praxe zaměřená na dosažení harmonie a rovnováhy v prostředí. Toto umění uspořádání prostoru se zakládá na filozofii, která učí, že náš fyzický prostor je přímo propojen s naším vnitřním světem. Principy Feng Shui jsou hluboce zakořeněné v Taoistických učeních a teorii toku energie známé jako "Qi". Podle Feng Shui, správné uspořádání nábytku, výběr barev a umístění dekorací může podstatně ovlivnit naši energii, náladu a dokonce i úspěch.

V moderní době se Feng Shui stalo populární po celém světě, přičemž mladší generace hledají způsoby, jak začlenit tyto principy do svého hektického a digitálně orientovaného života. Od vybírání barvy pro relaxační koutek v bytě, přes umístění rostlin pro zlepšení vzduchu a energie, až po organizaci pracovního prostoru pro zvýšení produktivity – Feng Shui nabízí nástroje pro vytvoření prostředí, které podporuje pohodu a vnitřní klid.

Teorie Pěti Elementů – Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda – je klíčovou součástí Feng Shui. Každý z těchto elementů představuje určité aspekty přírody a má vliv na naše prostředí a životní styl. V moderním pojetí Feng Shui není jen o umístění nábytku, ale také o vytváření prostoru, který odráží a podporuje osobní cesty a ambice jednotlivců, zvláště v kontextu jejich čínského zvěrokruhového znamení a příslušného elementu.

Dřevo

Čínský zvěrokruh: Tygr, Králík

Lidé narození v roce Tygra nebo Králíka jsou spjati s elementem Dřeva, který v sobě nese charakteristiky pružnosti, růstu a obnovy. Tito jedinci mají často přirozený smysl pro kreativitu a inovaci, což se projevuje v jejich schopnosti přizpůsobit se měnícím se okolnostem s ladností a lehkostí. Představte si větve stromu, které se hýbají ve větru – pružné, ale pevné. Taková je i povaha lidí Dřeva, kteří jsou flexibilní, avšak mají silné kořeny v svých přesvědčeních a hodnotách.

Feng Shui: Dřevo

V praxi Feng Shui Dřevo představuje růst, zdraví a vitalitu. Je to element, který může oživit prostor a přinést do něj pocit svěžesti a obnovy. Reprezentace Dřeva v domově nebo kanceláři se může objevit ve formě rostlin, které nejen zlepšují kvalitu vzduchu, ale také přinášejí pocit klidu a spojení s přírodou. Zelená barva, symbolizující tento element, může být použita v dekoracích nebo nátěrech, aby se podpořila atmosféra růstu a harmonie.

Vztah mezi Dřevem a jednotlivci se znamením Tygra nebo Králíka v Feng Shui je zvláště významný, protože podporuje jejich přirozené tendence k tvůrčímu myšlení a adaptabilitě. Vytváření prostoru, který odráží a podporuje energii Dřeva, může pomoci těmto jedincům cítit se více vyrovnanými a ve spojení s jejich vnitřními hodnotami. Například, výběr uměleckých děl nebo dekorací, které zobrazují lesy, stromy nebo přírodní scenérie, může posílit spojení s elementem Dřeva a podpořit pocit klidu a růstu. V dnešním světě, kde lidé hledají způsoby, jak se vyrovnat s neustálými změnami a výzvami, může kombinace Feng Shui a pochopení vlastního zvěrokruhového znamení a příslušného elementu poskytnout cenné nástroje pro dosažení osobního růstu a harmonie. Lidé narození v znamení Dřeva mohou objevit, že vytváření prostředí, které je v souladu s jejich elementem, pomáhá udržet jejich kreativní duch a podporuje jejich celkovou pohodu.

Oheň

Čínský zvěrokruh: Kůň, Had

Lidé narození v roce Ohnivého Koně nebo Hada jsou často plní energie a dynamiky, což odráží ohnivou povahu tohoto elementu. Tyto osobnosti jsou charakterizovány vášní, odvahou a silným vůdcovstvím. Představují zapálení a světlo, které mohou osvětlit cestu a inspirovat ostatní. Podobně jako plamen, který se může rychle rozšířit a ovlivnit své okolí, mají jedinci spojení s Ohněm tendenci být výrazní a viditelní ve svých sociálních a profesionálních kruzích.

Feng Shui: Oheň

Ve Feng Shui Oheň představuje transformaci, energii a charizma. Jeho přítomnost v domově nebo pracovním prostoru může být ztělesněna použitím červených a oranžových barev, které jsou tradičně spojeny s ohněm. Tyto barvy mohou povzbuzovat aktivitu, entuziasmus a mohou podporovat pozitivní sociální interakce. Ohnivé prvky mohou být také zastoupeny ostrými geometrickými tvary nebo osvětlením, které může přinést do prostoru teplou a pozitivní energii.

Pro lidi spojené s Ohněm je důležité, aby vytvářeli prostředí, které podporuje jejich vrozenou energii a zároveň nepůsobí přehnaně stimulujícím způsobem. Přidání prvků, které symbolizují Ohněm, jako jsou svíčky nebo obrazy slunce, může pomoci udržet jejich vnitřní plamen a podporovat jejich přirozenou tendenci k vedení a inovacím. Ohnivé typy se mohou také ocitnout v situacích, kdy jejich intenzita a vášeň potřebují být vyváženy klidnějšími a stabilnějšími prvky. Využití vody nebo zemských prvků v dekoru může pomoci dosáhnout tohoto vyvážení a udržet rovnováhu v jejich emocionálním a fyzickém prostředí.

Pro tyto jedince je důležité pamatovat si, že i když je jejich energie silná a životadárná, potřebují také čas na odpočinek a regeneraci, aby se zabránilo vyhoření. Vytváření prostoru, který podporuje jak aktivitu, tak odpočinek, je klíčem k udržení jejich vnitřní rovnováhy a celkového blaha.

Země

Čínský zvěrokruh: Drak, Pes, Buvol, Koza

Lidé narození v roce Draka, Psa, Buvola nebo Kozy jsou spojeni s elementem Země, který symbolizuje stabilitu, spolehlivost a pevnost. Tyto osobnosti mají tendenci být praktické, metodičtí a velmi spolehlivé. Mají pevné základy a často působí jako zdroj síly a podpory pro ostatní. Stejně jako Země, která je základem pro všechny formy života, jsou ti, kteří jsou spojeni s tímto elementem, základem pro své sociální a rodinné skupiny.

Feng Shui: Země

Ve Feng Shui Země představuje rovnováhu, výživu a péči. Tento element může být v prostoru reprezentován použitím teplých, přírodních barev, jako jsou odstíny hnědé, žluté a béžové. Přírodní materiály, jako je keramika, kámen nebo dřevo, mohou také podporovat energetické kvality Země. Přítomnost Země v domácnosti může pomoci vytvořit pocit stability, pohody a přinést pocit "domova".

Pro lidi spojené se Zemí je důležité, aby jejich životní prostor poskytoval pocit jistoty a stability. Měkké textury, pohodlný nábytek a přízemní dekorace mohou pomoci udržet jejich spojení se Zemí a posílit jejich přirozenou potřebu pevných základů. V dekoraci domova může být přínosné použití keramických nádob, kamenných sošek nebo obrazů krajiny, které připomínají robustní a uklidňující povahu Země.

Lidé spojení se Zemí mohou mít někdy tendenci být příliš konzervativní nebo opatrní, což může bránit jejich schopnosti růstu a adaptace. Proto je pro ně důležité zahrnovat do svého prostředí prvky, které podporují změnu a flexibilitu, jako je například voda nebo dřevo, aby pomohly vyvážit jejich přirozenou tendenci k stabilitě a rutině. Udržování rovnováhy mezi bezpečným a stabilním prostředím a prostředím, které podporuje růst a změnu, je pro tyto jedince klíčem k dosažení osobního blaha a pohody.

Kov

Čínský zvěrokruh: Opice, Kohout

Lidé narození v roce Opice nebo Kohouta jsou spojeni s elementem Kovu, který symbolizuje sílu, odolnost a jasnost. Jedinci spojení s tímto elementem jsou často vnímáni jako pevní, odhodlaní a zaměření na cíl. Mají pověst být strukturovaní a organizovaní, podobně jako kov, který je pevný a neochvějný. Jsou to často lidé s ostrým intelektem a jasným rozhodováním, kteří si umí vytyčit svou cestu s přesností a odhodláním.

Feng Shui: Kov

Ve Feng Shui je kov reprezentován čistými liniemi, lesklými povrchy a metalickými barvami jako je stříbrná, šedá nebo bílá. Tento element může přinést do prostoru pocit pořádku a jasnosti. Kovové prvky, jako jsou kovové sochy, moderní nábytek nebo dekorativní předměty, mohou pomoci vytvořit atmosféru, která podporuje organizaci, efektivitu a intelektuální aktivitu. Pro lidi spojené s Kovem je důležité, aby jejich životní prostor podporoval jejich potřebu struktury a jasnosti. Minimalistický design, čisté linie a organizovaný prostor mohou pomoci udržet jejich mysl jasnou a zaměřenou. Zároveň je důležité, aby si lidé spojení s Kovem udržovali flexibilitu a otevřenost, aby se vyhnuli rigiditě, která může být spojena s tímto elementem

.

Lidé spojení s kovem se mohou někdy cítit odstřižení nebo izolovaní kvůli své přirozené tendenci k odstupu a objektivitě. Proto je pro ně důležité zahrnovat do svého prostředí a života prvky, které podporují teplo, empatii a spojení s ostatními, jako je například voda nebo dřevo, které pomáhají vyvážit jejich přirozenou tendenci k distanci. Udržení rovnováhy mezi potřebou struktury a pořádku a potřebou empatie a spojení je klíčem k jejich celkovému blahu a pohodě. Lidé spojení s elementem kovu mohou najít, že vytváření prostředí, které podporuje jejich přirozené silné stránky, zatímco zároveň vytváří prostor pro emocionální růst, je nezbytné pro jejich osobní rozvoj a štěstí.

Voda

Čínský zvěrokruh: Krysa, Prase

Lidé narození v roce Krysy nebo Prasete jsou spojeni s elementem vody, který symbolizuje pružnost, hloubku a adaptabilitu. Tito jedinci mají často hlubokou emoční inteligenci a jsou vnímaví k nuancím ve svém okolí. Stejně jako voda, která se může přizpůsobit jakémukoli tvaru nádoby, jsou tito lidé flexibilní a otevření změnám a novým zkušenostem. Mají schopnost plynout s proudem a přizpůsobit se různým situacím s lehkostí a milostí.

Feng Shui: Voda

Ve Feng Shui voda představuje tok, moudrost a klid. V domově nebo kanceláři může být zastoupena modrou a černou barvou, stejně jako předměty, které odrážejí nebo jsou spojeny s vodou, jako jsou fontány, akvária nebo obrazy oceánu. Voda v prostoru může pomoci vytvořit pocit klidu, relaxace a introspekce. Pro lidi spojené s vodou je důležité, aby jejich prostředí podporovalo jejich přirozenou potřebu klidu a plynulosti. Vytváření prostoru, který je otevřený a pružný, může pomoci těmto jedincům cítit se pohodlně a v souladu se svým vnitřním já. Zahrnutí prvků, které odrážejí vlastnosti Vody, jako jsou měkké tkaniny, organické tvary a klidné barvy, může posílit jejich spojení s tímto elementem.

Lidé spojení s vodou mohou mít někdy tendenci být příliš pasivní nebo se ztrácet ve svých myšlenkách a emocích. Proto je pro ně důležité zahrnovat do svého života aktivity, které podporují fyzické a mentální aktivaci, jako je pravidelné cvičení nebo meditace, které jim pomáhají zůstat zakotvení a vyrovnaní. Udržování rovnováhy mezi jejich přirozenou tendencí k pružnosti a potřebou struktury a směru je klíčem k jejich celkovému blahu. Lidé spojení s vodou mohou najít, že vytváření prostředí, které podporuje jejich přirozenou potřebu klidu a introspekce, zatímco zároveň jim nabízí dostatek stimulace a výzev, je nezbytné pro jejich osobní rozvoj a štěstí.

Západní astrologie a čínský zvěrokruh

Západní astrologie a čínský zvěrokruh

Astrologie je fascinující pole lidského poznání, jež po staletí formovalo kultury po celém světě. Čínský zvěrokruh a západní astrologie, obě s bohatými a rozmanitými tradicemi, poskytují jedinečný vhled do lidské psychologie a osudu. Přestože se tyto dvě systémy vyvíjely nezávisle na sobě, existují mezi nimi paralely, které odhalují hluboké spojení mezi lidstvem a kosmosem. Oba systémy astrologie se zaměřují na předpovídání budoucnosti a porozumění lidské povaze na základě astronomických jevů. Astrologie v obou kulturách používá zvířata nebo symboly pro reprezentaci různých charakteristik a vlastností.

Čínský zvěrokruh, založený na 12-letém cyklu, každý rok přiřazuje zvíře, které ovlivňuje osobnosti a osudy lidí narozených v tomto roce. Zahrnuje znamení jako jsou Krysa, Býk, Tygr, až po Prase. Každé znamení má své jedinečné charakteristiky, a je doplněno o pětici elementů – dřevo, oheň, země, kov a voda, které přináší další rozměr do analýzy osobnosti. Na druhé straně západní astrologie, založená na slunečním kalendáři, se skládá z dvanácti znamení zvěrokruhu, od Berana po Ryby. Každé znamení je spojeno s určitým měsícem a spojeno s planetami ve sluneční soustavě. Západní astrologie klade větší důraz na polohu a pohyb planet a hvězd v čase narození jedince.

Elementy

Pět elementů (dřevo, oheň, země, kov, voda) dále rozšiřuje význam zvěrokruhových znamení. Například Oheň dodává dynamiku a energii, zatímco Voda přináší hloubku a introspekci. Interakce mezi zvěrokruhovými znameními a elementy vytváří bohatší a složitější obraz, který umožňuje detailnější a specifičtější čtení horoskopu.

Západní astrologie vychází ze slunečního kalendáře a zvěrokruh je rozdělen do dvanácti znamení, každé odpovídající přibližně jednomu měsíci. Na druhou stranu, čínský zvěrokruh je založen na lunisolárním kalendáři a rovněž obsahuje dvanáct znamení, ale každé znamení trvá jeden rok. Západní astrologie kladou velký důraz na polohu slunce, měsíce a planet v době narození, zatímco čínská astrologie využívá komplexní systém založený na Jupiterových cyklech, pěti elementech (dřevo, oheň, země, kov, voda) a konceptu Yin a Yang.

Zajímavou paralelou mezi oběma systémy je způsob, jakým oba přisuzují charakteristické rysy lidem narozeným pod určitým znamením. Například, v obou systémech jsou lidé narození pod znamením Tygra (čínský zvěrokruh) a Lva (západní zvěrokruh) často vnímáni jako silní, odvážní a charismatickí vůdci. čínská astrologie je hluboce zakořeněna v konceptech yin a yang a teorie pěti elementů, které představují dynamiku a vzájemné působení sil přírody. Na druhé straně západní astrologie se více zaměřuje na psychologickou analýzu jedince a vliv planet a hvězd.

Yin a Yang

Koncept Yin a Yang, reprezentující opačné, ale doplňující síly, je rovněž klíčový pro pochopení, jak čínský zvěrokruh ovlivňuje osobní horoskop. Tento princip pomáhá určit, zda je rok, měsíc nebo den spíše aktívní (Yang) nebo pasivní (Yin), což má vliv na předpovědi a poradenství poskytované astrology.

Osobní horoskopy v čínské astrologii poskytují fascinující a detailní náhled na lidskou povahu a osud, který přesahuje jednoduché určení znamení podle roku narození. Tyto horoskopy nejenže zahrnují zvířecí znamení zvěrokruhu, ale také berou v úvahu element, který tomuto roku vládne, a jeho yin nebo yang charakteristiku. Toto třívrstvé rozvrstvení astrologické analýzy umožňuje detailnější a přesnější porozumění jedincovým osobním vlastnostem, silným stránkám, slabostem a potenciálnímu osudu

.

Každé zvířecí znamení má své unikátní rysy a tendence, které jsou dalšími vrstvami doplňovány elementem a yin-yang polaritou. Například, Tygr symbolizuje odvahu, vášeň a dobrodružství. Když je tento znamení kombinováno s elementem vody, jeho charakteristické rysy se mohou projevovat spíše v introspektivnější a adaptabilnější formě, v porovnání s Tygrem spojeným s elementem dřeva, který by mohl mít silnější sklony k aktivitě, růstu a dynamismu. Yin a yang aspekty přidávají další rozměr do této astrologické analýzy. Yin, který je spojen s pasivitou, přijetím a reflexí, a yang, reprezentující aktivitu, iniciativu a expanzi, dále modulují a formují způsoby, jakými se mohou znamení a jejich spojené elementy projevovat. Osoba narozená v yin roku Vodního Tygra může být více introspektivní a adaptabilní, zatímco někdo narozený v yang roku Dřevěného Tygra může vykazovat větší extroverzi a touhu po růstu a vývoji.

Tato komplexní analýza zohledňuje širokou škálu faktorů a poskytuje hlubší vhled do jedincových osobních charakteristik. Tímto způsobem čínská astrologie umožňuje lidem nejen lépe porozumět svým vlastním sklonům a preferencím, ale také lépe navigovat své mezilidské vztahy a pochopit dynamiku, která je ovlivňuje. Navíc, znalost potenciálních silných a slabých stránek pomáhá jedincům rozvíjet se a růst v souladu s jejich astrologickým osudem, a tím otevírá dveře k seberealizaci a osobnímu rozvoji.

Provázanosti mezi západním a čínským zvěrokruhem

 • Krysa je spojována se znamením Býka. Oba znaky jsou spojeny s pracovitostí a vytrvalostí.
 • Buvol je spojován se znamením Blíženců. Oba znaky jsou známé svou pevnou vůlí a odolností.
 • Tygr je spojován se znamením Raka. Oba znaky jsou považovány za kreativní a mají silný smysl pro domov a rodinu.
 • Králík je spojován se znamením Lva. Oba znaky jsou spojeny s elegancí a touhou po luxusu.
 • Drak je spojován se znamením Panny. Oba znaky mají tendenci být perfekcionisty a mají velký potenciál k vedení.
 • Had je spojován se znamením Vah. Oba znaky mají sklony k harmonii a estetice.
 • Kůň je spojován se znamením Štíra. Oba znaky jsou považovány za vášnivé a energické.
 • Koza je spojována se znamením Střelce. Oba znaky mají sklony k dobrodružství a optimizmu.
 • Opice je spojována se znamením Kozoroha. Oba znaky jsou spojovány s ambicemi a pracovitostí.
 • Kohout je spojován se znamením Vodnáře. Oba znaky jsou považovány za nezávislé a originální.
 • Pes je spojován se znamením Berana. Oba znaky jsou považovány za empatické a věrné.
 • Prase je spojováno se znamením Ryb. Oba znaky mají sklony k citlivosti a empatii.